Cupa României: HC Dobrogea Sud câștigă trofeulSportPictures.eu
18 Mar 2018

Cupa României: HC Dobrogea Sud câștigă trofeul

După o finală extrem de spectaculoasă, majoritatea publicului care a populat Sala Sporturilor din Constanța a salutat în picioare primul trofeu cucerit de tânăra, dar experimentata formație HC Dobrogea Sud. Cupa României Fan Courier la handbal masculin, ediția 2017/2018 le-a revenit elevilor lui Sandu Iacob la capătul partidei în care au învins Politehnica Timișoara la diferență de două goluri, 23:21.

Cu căpitanul Fenici cu mare poftă de joc, bănățenii au dictat ritmul jocului și s-au aflat la conducerea partidei timp de trei sferturi de oră având avans pe tabelă de patru lungimi 12:8 în minutul 26 și 15:11 în minutul 34, dar constănțenii au egalat la 16 și apoi au preluat conducerea în minutul 44 pentru a trece în avantaj cu trei goluri 20:17 cu opt minute înainte de final. Un 7 metri ratat de Filip Marjanovic la scorul de 21:19 pentru constănțeni, bănățenii au ratat șansa de a se apropia și poate de a egala, iar Zoran Nikolic a profitat și a dus din nou diferența la trei lungimi. Era minutul 59 și golurile înscrise de Vuk Milosevic și Marko Lasica au fost tardive, scorul final fiind stabilit în ultima secundă de Predrag Vujadinovic.

Este primul trofeu cucerit de ”delfini”, care anul trecut au pierdut finala disputată la Ploiești cu Dinamo București, odată cu cucerirea Cupei României formația dobrogeană primind dreptul de a evolua în cupele europene.

A doua zi a turneului Final Four a fost deschisă de finala mică disputată între Minaur Baia Mare și CSA Steaua București. Maramureșenii s-au impus cu 26:24 și au intrat în posesia medaliilor de bronz după o partidă pe care au condus-o de la un capăt la celălalt.