Cupa României: Corvinul provoacă surpriza și se califică în semifinaleSebstian Popescu / SportPictures.eu
02 Apr 2024

Cupa României: Corvinul provoacă surpriza și se califică în semifinale

Corvinul Hunedoara a surclasat pe teren propriu pe CFR Cluj după un meci controlat da cappo al fine, însă oaspeții au avut o contribuție esențială în stabilirea cursului jocului.

Clujenii și-au complicat situația încă din prima parte a jocului, Tachtsidis fiind eliminat în minutul 11 după o lovitură cu cotul asupra lui Lupu într-o zonă de la mijlocul terenului. Cu avantaj numeric pe teren, hunedorenii încep să pună presiune la poarta lui Sava, dar oaspeții speculează spațiile oferite și în minutul 27 Peter Michael speculează o nesincronizare între Lică și Hrezdac, dar nu-l poate învinge pe Lefter, care respinge în corner, apoi din lovitura de colț Muhar reia cu capul în transversală. La cealaltă poartă Lică înalță zmeul din colțul careului mic în minutul 37, dar își ia revanșa în minutul 43 cu un șut din mijlocul careului ce a penetrat plasa porții lui Sava.

În minutul 50 Coman mărește avantajul de pe tabelă cu o reluare din mijlocul careului după o pasă decisivă a lui Bradu de pe parte adreaptă, iar în minutul 67 Pîrvulescu îl învinge pe Sava cu o execuție de excepție, șut cu efect de la 25 de metri ce a pus balonul la vinclul din stânga lui Sava. Scorul final a fost stabilit de Pop în al doilea minut de prelungiri ale partidei cu o deviere cu capul după o centrare din lovitură liberă a lui Lică.

Corvinul elimină cu 4-0 CFR Cluj și produce una dintre marile surprize ale ediției din acest an a Cupei României.

Corvinul Hunedoara - CFR Cluj 4-0 (1-0)

Au marcat: Lică (min. 43), Coman (min. 50), Pîrvulescu (min. 67), Pop (min. 90+2)

Corvinul Hunedoara (antrenor Florin Maxim): Lefter - Velisar (min. 85 Pop), Lică, Manolache, Iacob - Hrezdac (min. 81 Chindriș), Bradu - Neacșa, Lupu, Pîrvulescu (min. 89 Mitran) - Coman (min. 89 Hergheligiu)

CFR Cluj (antrenor Adrian Mutu): Sava - Camora (min. 46 Filip), Mogoș (min. 40 Mamic), Boben, Manea - Muhar, Keita, Tachtsidis - Deac (min. 46 Fica), P. Michael (min. 78 Serebe), Otele (min. 55 Bîrligea)