Cupa EHF: Opțiune importantă pentru finalăBogdan Danescu / SportPictures.eu
07 Apr 2018

Cupa EHF: Opțiune importantă pentru finală

SCM Craiova a luat o opțiune importantă pentru calificarea în finala Cupei EHF după succesul obținut astăzi în deplasare cu Kastamonu Belediyesi GSK.

Turcoaicele o eliminaseră pe HC Zalău după o victorie la trei goluri diferență pe teren propriu ce anula avantajul de un gol luat de elevele lui Gheorghe Tadici în prima manșă a sferturilor de finală. În această seară, însă, jucătoarele pregătite de Bogdan Burcea și Dumitru Berbece au găsit soluția contracarării ofensivei echipei campioane a ediției 2016-2017 a Turkish Super League și au făcut o repriză secundă fantastică.

Conduse la pauză cu patru goluri, 11:15, și după ce au primit un gol ce mărea diferența pe tabelă la cinci lungimi, oltencele au debordat pe teren și au încheiat partida cu 23:22, succes ce cântărește enorm în economia calificării.

Returul de peste o săptămână, de pe 14 aprilie, din Cetatea Băniei va umple Sala Sporturilor din localitate, înflăcărații suporteri olteni dorind să-și vadă favoritele recompensate cu o calificare binemeritată.