CSM Cetate Deva produce surpriza
20 Ian 2014

Ultimele două partide ale etapei cu numărul 12 din Liga Naţională de Handbal feminin au programat întâlniri care la prima vedere păreau ecuaţii simple pentru echipele favorite, însă calculele hârtiei au fost răsturnate de realitatea din teren, rezultând două partide ce au condimentat această etapă.

Surpriza cea mare s-a produs la Deva, unde clubul local a reuşit să învingă ocupanta locului doi şi aspiranta îndreptăţită la şefia clasamentului, Corona Braşov (neînvinsă în ultimele 7 jocuri), gazdele câştigând la un singur gol diferenţă, scor 29 - 28 (la pauză 16 - 18). Handbalistele conduse de Ioan Băban au avut un început de partidă ideal şi la jumătatea primei reprize conduceau cu 10-5, însă ambiţia braşovencelor a început să dea roade spre finalul reprizei, când au reuşit egalarea pentru ca apoi să intre la pauză cu un avantaj de două goluri. În partea a doua s-a mers cap la cap, echipele încercând pe rând desprinderea pe tabelă, fără sorţi de izbândă, astfel că în ultimele 26 de secunde scorul era egal, 28-28, şi oaspetele se aflau în atac în superioritate numerică. Lipsa de concentrare a făcut ca acest ultim asalt să fie ratat (prin Chiper care, a aruncat pe lângă poartă) şi pe contraatac gazdele să puncteze decisiv prin Nicoleta Rusu.

Această a treia victorie obţinută în actualul campionat de către Cetate Deva nu produce schimbări în clasament, gazdele rămânănd pe poziţia a 9-a iar Corona păstrând locul 2, însă distanţa dintre echipa din Braşov şi liderul campionatului, HCM Baia Mare, s-a mărit la 5 puncte.

În celălalt meci al rundei s-au întâlnit CSM Bucureşti şi Dunărea Brăila, fetele din capitală câştigând cu un clar 28-21(la pauză 14-10), deşi poziţiile celor două formaţii în clasament (locul 7 versus locul 4) ar fi sugerat altă desfăşurare de forţe. Ambiţionate de ultimele două înfrângeri în Ligă, fetele conduse în teren de Cristina Vărzaru au început în forţă şi s-au menţinut apoi la conducere pe toată durata partidei, demonstrând că despărţirea de supervedeta Emilia Turey (cea care nu a jucat nici un minut pentru clubul din Bucureşti acuzând probleme de adaptare) nu a lăsat urme.