CE: Pierdem cu Ungaria și rămânem pe ultimul loc al grupei principaleSorin Pană / SportPictures.eu
14 Dec 2020

CE: Pierdem cu Ungaria și rămânem pe ultimul loc al grupei principale

Selecționata României a suferit cea de-a patra înfrângere în cele cinci partide disputate la această ediție a Campionatului European de handbal feminin. În fața Ungariei, fetele pregătite de Bogdan Burcea au arătat concentrare și consistență în joc timp de aproape 40 de minute, după care au fost nevoite să navigheze în siajul adversarelor către un final de joc văzut deja de prea multe ori de fanii handbalului românesc.

Tricolorele au revenit după ce erau conduse cu 7:4 în minutul 11 grație intervențiilor salutare ale Denisei Dedu și au intrat la pauză cu avantaj minim pe tabelă, 14:13. Începutul părții secunde a menținut România în avantaj de două lungimi până la 17:15 în minutul 36, punct din care precipitarea în atac chiar și în superioritate numerică le-a dereglat mecanismul de joc și le-a permis adversarelor să preia inițiativa. Detașate la 25:22 în minutul 58, unguroaicele au terminat învingătoare cu 26:24 (13:14) și ne-au țintuit pe ultima poziție a clasamentului grupei. Doar o minune se mai poate întâmpla în partida cu Olanda de mâine, o minune a orgoliului rănit.

În această seară golurile României au fost marcate de Lorena Ostase - 8, Cristina Neagu - 6, Eliza Buceschi, Cristina Laslo - câte 3, Sonia Seraficeanu - 2, Laura Popa, Nicoleta Dincă, Ana Maria Iuganu - câte 1.

Clasamentul grupei principale 2 este următorul:

1. Norvegia           4              4              0              0              138:93                   8

2. Croaţia             4              3              0              1              101:103                 6

3. Olanda             4              2              0              2              106:110                 4

4. Germania         4              2              0              2              104:114                 4

5. Ungaria            4              1              0              3              97:108                   2

6. România          4              0              0              4              83:101                   0