CE: Calificare asigurată după o singură repriză concludentăSorin Pană / SportPictures.eu
05 Dec 2020

CE: Calificare asigurată după o singură repriză concludentă

Abia în a patra repriză jucată la Kolding selecționata României de handbal feminin a revenit la un nivel al prestației mulțumitor pentru fanii săi.

În a doua partidă pe care a disputat-o la ediția 2020 a Campionatelor Europene găzduite de Danemarca, elevele lui Bogdan Burcea au avut din nou o primă repriză lamentabilă contra Poloniei, o echipă ordonată care a știut să profite de fiecare greșeală din defensivă și fiecare cadou făcut de tricolore.

Urmărită de adversare și anihilată, Cristina Neagu a înscris în primele 30 de minute de 4 ori din care două reușite au fost de la 7 metri. Polonezele au avut 12:7 în minutul 22 și au intrat la pauză cu un avantaj de patru goluri, 15:11, însă Bogdan Burcea a făcut o serie de schimbări inspirate în abordarea tactică a partidei și cu o defensivă solidă după pauză tricolorele reușesc egalarea la 18 în minutul 45. Echilibrul s-a păstrat până în minutul 52, de la 21:21 fetele noastre apăsând pe accelerație și distanțându-se la 27:22 în ultimul minut, o întoarcere de scor ce părea puțin probabilă în startul părții secunde.

Partida s-a încheiat cu victoria clară a tricolorelor, scor 28:24 (11:15), care răsuflă ușurate după atingerea obiectivului, clasarea pe unul dintre primele trei locuri ale grupei D.

Golurile României au fost marcate de Cristina Neagu - 8, Cristina Laslo, Lorena Ostase - câte 6, Nicoleta Dincă - 3, Laura Popa, Ana Maria Iuganu - câte 2, Eliza Buceschi - 1.

În celălalt meci din grupă, Norvegia a surclasat Germania cu 42:23. Următorul meci al României se joacă luni, 7 decembrie de la ora 21:30 contra Norvegiei.