BCM U. Piteşti o învinge la limită pe SteauaSportPictures.eu
10 Feb 2014

BCM U. Piteşti o învinge la limită pe Steaua

Luni, 10 februarie, s-a terminat etapa a 17-a a ligii Naţionale de Baschet masculin cu meciul: BCM U. Piteşti – Steaua CSM Eximbank 76 - 74 (11-17, 22-13, 22-17, 21-27).

Disputat la Piteşti, de la ora 18:00, în „Trivale”, jocul a fost condus pe teren şi pe tabelă de către ambele formaţii, rând pe rând.

Primul sfert a început cu coşul de 2-0 al piteştenilor, prin Edi Sinadinovici, în secunda 00:10, apoi tot gazdele au continuat să înscrie pentru 5-0 şi 6-0. Steaua se trezeşte şi reface diferenţa, apoi răstoarnă scorul pentru a nu mai ceda avantajul în aceste zece minute: 11-17.

Universitarii înscriu primul coş şi în sfertul doi, steliştii reţin avansul pe tabelă pentru ei, dar BCM tatonează egalarea pe care o reuşesc în minutul 15:39, scor 15-15. Până la pauză, asistăm la trei întoarceri de scor, ultima în favoarea lui U Piteşti, care se odihnesc cu 33-30.

Sfertul trei le aparţine doar gazdelor, care cresc diferenţa la cincisprezece puncte (50-35), cel mai mare avans din meci pentru o formaţie. Minutele trec când pentru piteşteni, când pentru stelişti, ambele echipe având succes la coşul adversarilor. În sfertul patru, asistăm la o revenire pronunţată a bucureştenilor, la scorul de 70-68 din minutul 37:15 părând că nimic nu e decis.

La 76-74, steliştii ratează una dintre cele două aruncări libere, apoi ratează şi o aruncare de 2 puncte, pierzând meciul la o diferenţă mică, de 2 puncte.

Cele mai multe puncte de echipă le-au înscris Tutt pentru BCM şi Durasovic pentru Steaua, câte şaisprezece.

BCM U Piteşti este pe locul opt, iar Steaua pe locul zece.