Antrenament pentru următoarele meciuri de foc
09 Dec 2013

În al doilea meci susținut în grupa D la Novi Sad, naționala antrenată de Gheorghe Tadici a câștigat la o diferență liniștitoare, scor 32-13 (la pauza 16-7), meciul cu formația Australiei, pregătindu-se astfel pentru cele două partide de foc ce urmează, marți 10 decembrie cu Germania (ora 18, live pe Dolce Sport 1) și joi 12 decembrie cu Ungaria (ora 20.15, live pe Dolce Sport1) .

Bazându-se pe un joc solid în apărare (tactica declarată înainte de meci de Tadici) și speculând orice oportunitate în atac, fetele noastre au controlat în permanență partida, ferindu-ne de emoții și oferind încredere pentru mult mai grelele examene ce urmează. Ar trebui totuși subliniată o lipsă de concentrare a fetelor noastre în acest meci (ratări uriașe singur cu portarul, gol de la centrul terenului), fapt ce l-a enervat teribil pe Gheorghe Tadici, acesta intervenind de mai multe ori pentru a-și certa elevele.

Astfel, din cele două obiective stabilite pentru astăzi (maximum 12 goluri primite și o diferență de cel puțin 16-18 goluri) România a reușit să îndeplinească doar unul, primind 13 goluri dar terminând la o diferență de 19!

Pentru Romania au marcat: Ciuciulete 7 goluri, Pârvuț 6 goluri, Buceschi 5 goluri, Perianu 4 goluri, Nechita 3 goluri, Dincă 2 goluri, Pintea 2 goluri, Marin 2 goluri, Țăcălie 1 gol , antrenorul nostru menajând mai multe jucătoare de bază în vederea meciurilor ce urmează (Elisei si Manea nu au jucat astăzi).

S-au evidențiat Ciuciulete cu 7 goluri, Pârvuț cu 6 goluri și Buceschi cu 5 goluri.

În celelalte două partide disputate astăzi, Germania a învins Cehia cu 37-32 (17-13) în timp ce Ungaria s-a chinuit până în ultimele minute cu Tunisia, scor 26-24 (15-15!)