Polo
powered by Ariston
Superliga Națională: Steaua a câștigat prima confruntare din derbyRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Dec 2017

Superliga Națională: Steaua a câștigat prima confruntare din derby

Steaua Stirom s-a impus în primul meci din derby-ul Superligii Naționale cu CSM Digi Oradea, scor 5-3 (3-0, 1-1, 1-1, 0-1).

Steaua a avut un start furibund, înscriind în primul sfert trei goluri, avantaj pe care, apoi, l-a conservat până la final. Golurile echipei roș-albastre au fost înscrise de către Delgado, Chioveanu, Murisic, Ghiban și Călin. Victoria militarilor s-a conturat și grație paradelor excepționale ale portarului Drăgușin care, în special în sfertul al patrulea, a apărat mai multe aruncări bihorene. Perntru CSM Digi Oradea au marcat Roland Szabo, Marc Rocca și Jesse Koopman.

Derby-ul continuă în această seară, de la ora 20.00, când, la Bazinul Ghencea, are loc partida revanșă.

Steaua Stirom este la a 13-a victorie în acest tur de campionat și s-a distanțat la 6 puncte față de CSM Digi Oradea, care ocupă locul secund în clasament.

sursa: csasteaua.ro