powered by Ariston
CE: România joacă cu Serbia pentru locul 7SportPictures.eu
15 Ian 2024

CE: România joacă cu Serbia pentru locul 7

Caschetele tricolore au pierdut primul meci disputat în grupa locurilor 5-8 a Campionatului European de polo pe apă găzduit de Croația.

Întâlnirea cu reprezentativa Muntenegrului disputată în bazinul Mladost din Zagreb a fost controlată în startul ei de elevii lui Bogdan Rath, care conduceau surprinzător cu 3-0 după doar 2 minute și jumătate, însă mult mai titrata adversară a încheiat primul sfert cu avantaj minim, scor 4-3. După ce Georgescu a egalat la 4, muntenegrenii au apăsat din nou pe accelerație și s-au distanțat la 8-4 pentru ca la pauza mare tabela să indice 9-6. Vancsik a redus diferența în debutul sfertului 3, dar din nou Muntenegru a marcat pe bandă și de la 13-7 Georgescu a punctat pentru a stabili scorul dinaintea ultimelor 8 minute de joc. Scenariul ultimei reprize a fost asemănător, iar Muntenegru câștigă cu 18-11 (4–3, 5–3, 4–2, 5–3), golurile tricolorilor fiind înscrise de Georgescu – 3, Fulea, Prioteasa, Colodrovschi și Vancsik – câte 2.

Ca urmare a acestui rezultat, România va juca marți contra Serbiei pentru locurile 7-8, în timp ce Muntenegru va întâlni Grecia pentru locurile 5-6.