Superliga: Meci de gală pe Arena Națională. Farul învinge FCSB după un final dramaticRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Ian 2023

FCSB și Farul Constanța au oferit cel mai frumos meci din această ediție de campionat, o confruntare pe Arena Națională în care ambele formații au jucat deschis și au înscris cinci goluri într-o repriză. Constănțenii au înclinat balanța lor după un final dramatic cu o eliminare în tabăra gazdelor, un autogol și golul victoriei înscrise într-un interval de un minut și jumătate.

Partida a început cu ratarea lui Alibec din minutul 6 la care Târnovanu a parat șutul atacantului, în replică roș-albaștrii trecând pe lângă deschiderea scorului în minutul 13 la centrarea lui Sorescu în careul mic la care Compagno nu a putut ajunge, două minute mai târziu Edjouma șutând peste poartă din poziție bună, iar în minutul 16 Octavian Popescu reluând pe lângă poartă o minge trimisă bine de Edjouma. După ce Edjouma a trimis în plasa laterală din pasa lui Sorescu în minutul 32, Louis Munteanu a fost aproape de a fructifica un contraatac în minutul 35, balonul șutat de el de la limita careului mare lovind rădăcina barei din dreapta lui Târnovanu. Până la pauză FCSB mai ratează două ocazii mari, la șutul peste al lui Compagno din minutul 42 și la execuția lui Sorescu din minutele de prelungiri, deviată în corner de Artean.

Partea a doua a jocului a început perfect pentru roș-albaștri, care au deschis scorul prin Cordea în minutul 47 cu o reluare la colțul lung din mijlocul careului, însă 90% din reușita sa se datorează incursiunii lui Florinel Coman și pasa întoarsă ce l-a găsit liber pe autorul golului. Alibec a restabilit egalitatea în minutul 56 cu un gol de generic din lovitură liberă de la 25 de metri, execuția sa plasând balonul aproape de vinclul din dreapta lui Târnovanu. Bucuria oaspeților a durat mai puțin de două minute deoarece arbitrul Horațiu Feșnic a dictat penalty pentru gazde în urma unei intrări imprudente a lui Popescu asupra lui Cordea și Compagno a punctat de la punctul cu var. Minutul 71 putea aduce distanțarea pe tabelă a celor de la FCSB, însă reluările de pe monitorul VAR l-au determinat pe Feșnic să anuleze golul înscris de Octavian Popescu pentru un ofsaid infim al lui Omrani la faza premergătoatre pasei decisive a lui Miculescu. Alibec mai are o execuție periculoasă din lovitură liberă în minutul 82, de această dată Târnovanu reușind să se opună cu succes, apoi în minutul 90 se produce faza care a decis soarta partidei. O degajare ratată a lui Tamm la mijlocul terenului urmată de o minge „bărbierită” de Dawa i-a dat spațiu lui Alibec să înainteze către poarta lui Târnovanu, iar Dawa, în disperare de cauză, revine și îl faultează din spate pe șeptarul marinarilor cu prețul cartonașului roșu. Căpătând încredere, constănțenii pun presiune în minutele de prelungiri și în cel de-al cincilea, după o lovitură liberă executată de Casap, fundașii gazdelor nu reușesc să îndepărteze balonul, Larie reia cu capul spre poartă, iar Omrani încearcă să degajeze, dar trimite în propria poartă. Și ca dezastrul să fie complet pentru FCSB, la mai puțin de două minute Oaidă îl deposedează pe Enes Sali și balonul ajunge cu noroc la Borza, care îl învinge pe Târnovanu cu un șut din prima, plasat la colțul lung.

Farul învinge cu 3-2 după un final nebun și cu 48 de puncte revine pe prima poziție, în timp ce FCSB rămâne cu 41 de puncte pe locul 4 cu o săptămână înainte de duelul de foc din Gruia cu CFR Cluj.

FCSB - FC Farul Constanța 2-3 (0-0)

Au marcat: Cordea (min. 47), Compagno (min. 58 pen.)/Alibec (min. 56), Omrani (min. 90+5 aut.), Borza (min. 90+6)

FCSB (antrenor Leonard Strizu): Târnovanu - V. Creţu, Dawa, Tamm, Sorescu (min. 46 Pantea) - Olaru, Ad. Şut, Edjouma (min. 46 Fl. Coman) – Cordea (min. 61 Miculescu), Compagno (min. 61 Omrani), Oct. Popescu (min. 79 Oaidă)

FC Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Aioani – Baravykas (min. Sîrbu 36), Larie, M. Popescu, Kiki (min. 27 Borza) - T. Băluţă, Nedelcu (min. 66 Sali), Artean - Alibec, L. Munteanu (min. 65 Mazilu), Grameni (min. 66 Casap)