Superliga: Ilfovenii încurcă liderul. Farul poate pierde prima pozițieRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
16 Dec 2022

Superliga: Ilfovenii încurcă liderul. Farul poate pierde prima poziție

FC Voluntari a egalat târziu, din penalty în jocul de pe teren propriu cu Farul Constanța, însă rezultatul stabilit la finele partidei a fost unul echitabil.

Egalată la puncte de CFR Cluj după restanța de joi, formația constănțeană era conștientă din startul partidei că un pas greșit pe arena „Anghel Iordănescu” o poate coborî de pe prima treaptă a podiumului la finele acestei runde, ultima înainte de vacanța de iarnă. Un gol venit repede, în minutul 3, a liniștit cumva atmosfera în jocul formației pregătite de Gică Hagi, dar prețul a fost apariția unei relaxări și cedarea inițiativei către echipa gazdă. Băluță a schimbat tabela pentru marinari cu un șut din afara careului deviat ușor de Ricardinho, apoi Alibec a trimis din prima peste poartă după ce a fost găsit liber la 16 metri de Pitu în minutul 13 și tot el a executat 9 minute mai târziu o lovitură liberă la care Popa a prins balonul în doi timpi. Ilfovenii trec la conducerea ostilităților și în minutul 31 ratează o dublă ocazie la șutul lui Costin de la 20 de metri respins în față de Aioani până la Damașcan, a cărui reluare din prima din zona punctului cu var a trecut puțin pe lângă stâlpul din dreapta portarului oaspeților. La mai puțin de un minut distanță Aioani are o nouă intervenție bună la un alt șut al lui Costin, apoi repriza se încheie cu un șut din voleu al lui Govea care ratează de puțin ținta.

Dominarea gazdelor se accentuează în repriza secundă și în minutul 53 Matricardi are golul în gheată după un corner recentrat la bara a doua, însă Sîrbu a apărut providențial și a respins de la rădăcina barei reluarea din apropiere a fundașului central. Minutul 67 aduce un șut cu efect al lui Damașcan de la 20 de metri scos din plonjon de Aioani, apoi Govea (min. 72) trimite din afara careului puțin pe lângă poartă. Farul putea să se distanțeze pe tabelă în minutul 75 la centrarea lui Băluță deviată de Aliji la colțul scurt, dar Popa a fost atent și a respins în corner, după care presiunea crește din nou în careul Farului. Aioani scoate cu dificultate un șut de la limita careului trimis de Merloi (min. 78), Damașcan (min. 79) luftează în fața porții, iar Nemec (min. 85) prinde un șut violent de la 25 de metri și primește o replică pe măsură de la portarul oaspeților, care a scos de sub transversală. Minutul 86 a adus un penalty pentru gazde după o intervenție imprudentă a lui Sîrbu asupra lui Armaș într-un duel aerian. Nemec a transformat impecabil și a stabilit scorul final, 1-1.

Farul face 45 de puncte, cu unul mai mult decât CFR Cluj, în timp ce FC Voluntari acumulează 26 de puncte și se menține pe locul 9.

FC Voluntari FC Farul Constanța 1-1 (0-1)

Au marcat: Nemec (min. 87 pen.)/Băluță (min. 3)

FC Voluntari (antrenor Liviu Ciobotariu): M. Popa - Veiga Varzim, Matricardi, Armaş - Cr. Costin (min. 68 Merloi), Govea, Meleke (min. 76 D. Florea), Raţă, Aliji - Nemec, Damaşcan

FC Farul Constanța (antrenor Gheorghe Hagi): Aioani - Sîrbu, Larie, Artean, Kiki – Benzar (min. 60 Doukoure), Băluţă, Dr. Nedelcu - Alibec, Vl. Morar (min. 46 Mazilu), Pitu (min. 60 Grameni)