Cupa României: ”Stegarii”, înfrânți la scor la Sfântu GheorgheRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Oct 2016

Cupa României: ”Stegarii”, înfrânți la scor la Sfântu Gheorghe

Meciurile turului IV al Cupei României au continuat astăzi și, așa după cum era de ateptat pentru competiția knock-out, s-a înregistrat o surpriză. FC Brașov, echipă neînvinsă după zece etape disputate în Liga 2, a cedat la scor pe terenul unei colege de competiție, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Echipa lui Cornel Țălnar a primit primul gol în minutul 16, apoi între minutele 60 și 78 alte trei reușite ale gazdelor au pus capăt speranțelor brașovenilor.

Victorie scontată a celor din Afumați în partida cu bercenarii aflați în suferință în campionat, rezultat similar fiind înregistrat și la Pitești. Trupa lui Nicolae Dică, SCM Pitești, a început curajos și a deschis scorul rapid în meciul cu Chindia, dar târgoviștenii au replicat imediat și au întors scorul în numai 12 minute, conducând la pauză cu 2-1. În partea a doua, Chindia a mai înscris de două ori și a eliminat orice dubiu în privința echipei calificate, în schimb Dacia Unirea Brăila a avut nevoie de lovituri de departajare pentru a se impune în jocul de la Miroslava, ieșenii rezistând cu curaj și egalând cu 11 minute înainte de finalul timpului regulamentar.

Programul complet al turului IV este următorul:

Marți, 4 octombrie

Dinamo Bucureşti II - Dunărea Călăraşi  2-0 (1-0)

Aerostar Bacău - Foresta Suceava  0-1 (0-0)

ASU Politehnica Timişoara - Şoimii Pâncota  6-1 (2-0)

Internaţional Băleşti - CNS Cetate Deva  1-3 (0-0, 0-0) d.l.d.

Juventus Bucureşti - Academica Clinceni  0-2 (0-1)

Metalosport Galaţi - SC Bacău  1-0 (1-0)

Nuova Mama Mia Becicherecu Mic - UTA Bătrâna Doamnă  2-1 (1-0)

SC Popeşti Leordeni - CS Baloteşti  0-1 (0-1)

Avântul Reghin - Olimpia Satu Mare  0-3 (0-1)

Naţional Sebiş - Luceafărul Oradea  0-2 (0-1)

Miercuri, 5 octombrie

CS Afumați - ACS Berceni  3-1 (3-0)

CS Viitorul Domnești - Unirea Tărlungeni  2-3 (0-2)

CS Știința Miroslava - Dacia Unirea Brăila  1-3 (0-1, 1-1) d.l.d.

SCM Pitești - Chindia Târgoviște  1-4 (1-2)

ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe - FC Brașov  5-1 (1-0)

Joi, 6 octombrie

ACSO Filiași - CSM Râmnicu Vâlcea

CS Păulești - CS Mioveni

Partida Metalurgistul Cugir - FCM Baia Mare nu s-a disputat, deoarece echipa FCM Baia Mare s-a desființat. Astfel, Metalurgistul Cugir este calificată direct în faza următoare.

Șaisprezecimile de finală ale Cupei României sunt programate pe 26 octombrie, fază în care își fac apariția și echipele de Liga 1, tragerea la sorți a meciurilor urmând a avea loc în seara zilei de joi, 6 octombrie. Până la sfârșitul acestui an se vor mai disputa optimile de finală pe 14 decembrie, iar sferturile de finală sunt programate pe 29 martie 2017.