Steaua, victorie în primul meci al celui de-al doilea cantonamentAleksandar Djorovic / Mediafax Foto
26 Ian 2016

Steaua, victorie în primul meci al celui de-al doilea cantonament

După ce în primul meci al anului a încheiat cu o remiză 2-2 partida cu elvețienii de la Young Boys Berna, Steaua a început cel de-al doilea cantonament din Turcia cu o victorie 2-0 (1-0) în întâlnirea cu ungurii de la Ujpest Budapesta.

Omul meciului pentru roș-albaștri a fost, din nou, Hamroun, mijlocașul algerian fiind foarte activ pe gazon în cele 75 de minute de prezență, iar golurile au fost înscrise de Stanciu (min. 32) și Adi Popa (min. 85).

Hamroun a avut un rol decisiv în deschiderea scorului: l-a presat pe portarul advers și i-a suflat mingea la marginea careului mare, aceasta ajungând la Stanciu, care a îndeplinit o formalitate trimițând-o în poarta goală. La cinci minute după gol, decarul stelist a șutat sănătos în transversală după o pasă inspirată în careu a lui Bawab, apoi înainte de fluierul pauzei Adi Popa a șutat pe lângă poartă după o lansare în adâncime din propria jumătate și o cursă impetuoasă până în careul lui Ujpest. Mijlocașul de bandă a repetat cursa în minutul 85, lansat fiind de Onțel. De această dată șutul său a prins cadrul porții și a stabilit scorul final al întâlnirii.

Laurențiu Reghecampf a trimis în teren la startul partidei următorul ”11”: Niţă - Râpă, Papp, Varela, Toşca - Muniru, Pintilii - Adi Popa, Stanciu, Hamroun - Bawab. După pauză au intrat Cojocaru, Momcilovic, Carp, Popadiuc, Ştefănescu, Onţel, Tudorie.

Următoarea partidă a Stelei este programată vineri, 29 ianuarie, contra austriecilor de la Sturm Graz. Meciul va începe la ora 19:00 și va fi transmis de canalul Digi Sport.