Steaua învinge Timba în deplasare și conduce Liga NaționalăSportPictures.eu
25 Nov 2014

Steaua învinge Timba în deplasare și conduce Liga Națională

Steaua CSM EximBank a învins cu 86-80, în deplasare, pe Timba Timișoara și conduce în clasamentul Ligii Naționale de Baschet, la egalitate de puncte cu CSU Asesoft Ploiești, avantajată însă de raportul dintre punctele marcate și cele primite.

Intr-un meci in care a trait periculos in partea a doua, dupa ce dominase prima jumatate, Steaua si-a doborat adversarul in special de la mare distanta. Goran Ikonic a marcat patru dintre cele opt reusite ale sale de la trei puncte in ultimul sfert, doua dintre reusite venind consecutiv, la intrarea in ultimele doua minute de joc, cand Steaua a preluat definitiv conducerea, de la 76-74 la 76-80.

Bosniacul a marcat 26 de puncte si a stabilit un nou record al actualului sezon din Liga Nationala de Baschet, prin cele opt reusite de la mare distanta intr-un singur meci. El nu a fost singurul stelist care s-a conectat perfect din spatele semicercului. Terrell Everett a marcat toate cele trei incercari ale sale si a fost cel mai complet jucator al ros-albastrilor, cu 15 puncte, cinci pase decisive si cinci recuperari, cu un indice de 20 la eficienta.

Dupa ce a condus la peste 10 puncte in prima jumatate, Steaua a cedat teren in sfertul al treilea si s-a vazut egalata si chiar condusa in debutul ultimului act. Timba a pus echipa noastra la grea incercare, insa triplele lui Ikonic si precizia de la linia de libere a lui Everett si Pankracie Barac au alimentat un forcing de 12-4 in ultimele doua minute de joc, care au decis invingatoarea.

Barac a marcat 19 puncte si a distribuit cinci pase decisive, intr-un meci jocul la interior al Stelei nu a fost la fel de eficient ca in alte partide.

Inchisi bine in spatiul de trei secunde, Travis Watson si Titus Nicoara au totalizat impreuna 10 puncte si 11 recuperari, in timp ce Bill Amis a marcat opt puncte si si-a continuat recitalul blocajelor, distribuind doua si in acest meci.

Ionut Dragusin a facut cel mai bun meci al sau la Steaua, cu sapte puncte si sapte recuperari, in timp ce Adi Tudor si Mihai Paul nu s-au remarcat ofensiv, doar primul reusind sa marcheze.

Steaua CSM EximBank ramane in continuare neinvinsa in Liga Nationala si cu 14 puncte ocupa primul loc in clasament. Stelistii vor juca in urmatoarea etapa pe teren propriu, sambata, 29 noiembrie, de la ora 20.00, cu Energia Tg Jiu.

sursa: steauabaschet.ro