powered by Samurai Sports
Rezultatele etapei a 11-a din DNSLiviu Chirică / Mediafax Foto
08 Iun 2015

Rezultatele etapei a 11-a din DNS

CSU AV Arad si RCM Galați s-au întâlnit în etapa a 11-a din Divizia Națională de Seniori la Sânicolau, echipa de la malul Dunării reușind o victorie cu rezultatul de 30-16 și punctul bonus ofensiv după un eseu marcat în minutul 76.

Prima repriza a fost una in care numarul cartonaselor galbene a depasit pe cel al realizarilor, astfel ca Rotaru si Gridei din tabara gazdelor, respectiv Boboc si Chiper de la oaspeti au stat cate zece minute pe banca pedepselor. La pauza avantajul a apartinut galatenilor, cu doua eseuri inscrise de Cosmiuc si Badea chiar in debutul partidei, la care s-au adaugat o transformare, respectiv o lovitura de pedeapsa ale aceluiasi centru Cosmiuc, fata de o penalitate concretizata pentru aradeni de Puscasu. Primele puncte dupa reluare le-a marcat Puscasu din lovitura de pedeapsa, insa RCM Galati si-a marit ecartul prin eseul lui Rusu, transformat de Cosmiuc si astfel, cu trei incercari la activ oaspetii au alergat pana la final dupa bonusul ofensiv. Acesta a venit cu emotii, atunci cand mai erau de jucat patru minute, Struna a vazut cartonasul galben, iar galatenii au fructificat superioritatea numerica prin incercarea lui Boboc, dupa ce aradenii reusisera un eseu prin Stoica, o transformare si o penalitate semnate de Puscasu.

CS Navodari a primit vizita singurei echipe neinvinse, CSM U23 Bucuresti, in ciuda formei foarte bune aratate pana in prezent insa nici echipa de la malul marii nu a reusit sa intrerupa seria victoriilor bucurestenilor.

Partida a inceput cu o lovitura de pedeapsa irosita de Trandafir, pentru ca apoi cel mai eficient marcator de eseuri din tabara gazdelor, Grigoras, sa deschida scorul, incercarea sa insa a ramas fara transformare, Trandafir gresind a doua oara tinta. Bucuria gazdelor a durat doar cateva minute, pentru ca Taufui a adus egalarea, ceva mai tarziu Florentin Ion semnand a doua incercare pentru bucuresteni, reusite care alaturi de transformarea lui Croitoru au stabilit rezultatul pauzei, 12-5 in favoarea tigrilor. Dupa reluare CSM U23 Bucuresti a rezolvat ecuatia partidei cu trei eseuri marcate intr-un interval de 14 minute, autori fiind Vajea, Sioeli Lama si Savin, doua dintre aceste reusite au fost transformate de Croitoru, respectiv Florentin Ion. CSM U23 Bucuresti s-a impus la Navodari cu rezultatul de 31-5 si astfel a obtinut cea de-a zecea victorie din tot atatea partide disputate, elevii lui Daniel Neaga demonstrand ca sunt cea mai valoroasa echipa participanta in esalonul secund.

Doua echipe avide de puncte, Stiinta Petrosani si Stejarul Buzau, s-au intalnit in etapa a 11-a din Divizia Nationala de Seniori, studentii din Valea Jiului reusind o victorie obtinuta greu in fata vizitatorilor, care au dat o replica pe masura.

Desi petrosenenii au condus cu 7-0 in minutul 10, dupa un eseu al lui Mihalachi transformat de Barbu, Stejarul Buzau a intors rezultatul la jumatatea primei reprize, prin incercarile semnate de Ureche si Basceanu, ambele transformate de acelasi Ureche. Totusi la pauza avantajul a fost de partea Stiintei Petrosani, care intre minutele 35 si 39 a finalizat de doua ori in terenul de tinta advers prin Zaharescu si Popescu, ambele reusite fara transformare insa, 17-14 fiind rezultatul dupa prima repriza. Buzoienii au trecut din nou la conducere in debutul reprizei secunde gratie eseului marcat de Basceanu, care a fost transformat de Ureche, insa un cartonas galben vazut de Lungu a dus la doua incercari de partea studentilor, la finalizare aflandu-se Popovici si Barbu. Stanescu de la oaspeti a fost trimis si el pe banca pedepselor, astfel ca superioritatea numerica a studentilor din Valea Jiului a fost exploatata din nou de Barbu, aflat la dubla personala si Stiinta Petrosani s-a impus cu rezultatul de 36-21. Finalul a fost unul extrem de tensionat, cele doua echipe angajandu-se intr-o altercatie care l-a determinat pe centralul partidei sa puna capat mai devreme jocului, Comisia de Disciplina urmand sa-i sanctioneze pe cei implicati.

Într-un alt meci din etapa a 11-a a DNS, CS Politehnica Unirea Iasi a învins Rugby Club Barlad cu scorul de 20-14. Pentru echipele din Divizia Nationala de Seniori urmeaza o pauza pana in luna august.