Revelaţia din Turda confirmăSportPictures.eu
26 Ian 2014

Revelaţia din Turda confirmă

Sâmbătă, 25 ianuarie, s-au disputat trei meciuri din cadrul etapei cu numărul 14 a Ligii Naţionale de handbal masculin, încheiate cu următoarele rezultate: CSU Suceava-ACS Potaissa Turda  24-26 (la pauză 9-15), Dinamo-CS Caraş Severin 21-20 (la pauză 10-12), ACS Energia Rovinari-HCM Minaur Baia Mare 24-22 (la pauză 10-14). Interesant este faptul că în toate cele trei partide oaspeţii au condus la pauză, dar în final numai o singură echipă a confirmat, aceasta fiind revelaţia campionatului, ACS Potaissa Turda.

La Suceava, echipa oaspete a început în forţă şi după 10 minute conducea cu 6-3, gazdele încercând zadarnic să revină în joc, pe toată durata reprizei reuşind să se apropie la maxim 2 goluri. La pauză a fost 15-9 pentru Potaissa, care a continuat jocul foarte bun şi în partea a doua, încercând şi reuşind în mare masură să păstreze o diferenţă liniştitoare. În minutul 48 scorul era 17-23 şi părea că planul funcţionează, însă gazdele au avut o răbufnire de orgoliu pe final şi s-au apropiat periculos, 23-25 cu un minut înainte de terminarea partidei. A fost doar un foc de paie, ambele echipe punctând încă o dată şi astfel echipa din Turda câştigând cu 26-24, victorie ce îi propulsează în fotoliul de lider, cel puţin până la partida dintre HCM Constanţa şi Ştiinţa Dedeman Bacău

În Bucureşti, în Sala Dinamo, a avut loc o altă partidă interesantă, echipa din Severin fiind aproape de o surpriză, doar un 7 metri obţinut de Dinamo în final făcând diferenţa! Deşi gazdele au început bine partida şi păreau că îşi vor face jocul obişnuit acasă, cei din Severin au echilibrat meciul la jumătatea primei reprize, când au egalat la 6, apoi au preluat controlul şi au câştigat prima parte a acestui joc cu 12-10. Ultimele 30 de minute au fost intense, mergându-se cap la cap până în final, când cei de la Dinamo au beneficiat de un 7 metri, pe care l-au transformat şi au câştigat partida cu 21-20. În urma acestui rezultat, ambele echipe îşi păstrează poziţiile în clasament, Dinamo locul 4 şi CS Caraş Severin locul 10.

În ultimul meci al zilei, ACS Energia Rovinari a reuşit în cele din urmă să câştige o partidă dificilă, oaspeţii, HCM Minaur Baia Mare, conducând la pauză cu 14-10.

Duminică are loc ultima partidă a etapei, CSM Bucureşti primind vizita formaţiei HC Odorhei.

Derby-ul HCM Constanţa-Ştiinţa Dedeman Bacău a fost amânat din cauza condiţiilor meteo nefavorabile, echipa oaspete nereuşind să ajungă la Constanţa.