Remiză pe BegaDan Duta / Mediafax Foto
11 Mai 2014

Remiză pe Bega

După două înfrângeri care i-au afundat în zona nisipurilor mișcătoare, timișorenii au întâlnit astăzi pe teren propriu Ceahlăul Piatra Neamț, o echipă cu prestații bune în deplasare.

Meciul a debutat sub dominația gazdelor, dar Mansour și Belu nu au putut concretiza pe tabelă. Nici moldovenii nu s-au lăsat mai prejos, Constantinescu și Gheorghiu fiind aproape de deschiderea scorului. Cu câteva minute înainte de finalul primei reprize, Ovidiu Petre a avut o bună ocazie, dar șutul său de la 22 de metri a fost scos de Jovic de sub transversală.

În partea a doua a partidei jocul se animă, prima fază fiind una suspectă de penalty, oaspeții solicitându-i ”centralului” Marius Avram sancționarea unui henț la Scutaru, însă acesta a lăsat jocul să continue. În schimb, în minutul 53 Avram le acordă nemțenilor penalty la hențul lui Petrovic, iar Golubovic transformă pentru 0-1. Lucrurile se complică pentru ACS Poli și Dan Alexa începe mutările pe eșichier. În minutul 62 autorul golului, Golubovic, este eliminat pentru al doilea cartonaș galben, pentru ca în minutul 70 efectivul din teren al oaspeților să se reducă din nou după ce Țepeș reușește să ia două ”galbene” în două minute, al doilea pentru un henț în careu. Penalty-ul acordat timișorenilor este transformat de Szekely, după care gazdele se aruncă furibund în atac, însă fără succes.

Partida se încheie ACS Poli – Ceahlăul 1-1 (0-0) și bănățenii fac 35 de puncte și ocupă locul 15, în timp ce oaspeții fac 38 de puncte și urcă pe locul 10.

ACS Poli Timişoara (antrenor Dan Alexa): Nuno Claro - Belu, Petrovici (min. 76 Popovici), Scutaru, Bălace - Bărbuţ, Ov. Petre, Poparadu (min. 58 Nanu), Trandu - Szekely, Mansour (min. 55 Roman)

Alte rezerve: Kirev, Gorobsov, Nohai, Boldea

Ceahlăul Piatra Neamţ (antrenor Marin Barbu): Jovic - Dumitraş, Ichim, Cazan, Ţepeş - Marc, Achim - Gheorghiu (min. 81 Chitoşcă), Onciu, Constantinescu (min. 87 Margină) - Golubovici

Alte rezerve: Calancea, Ntambwe, Tăbăcariu, Popadiuc, Ştefănescu