powered by Samurai Sports
RCM Timișoara, victorie grea în fața celor de la SteauaSportPictures.eu
31 Mai 2014

RCM Timișoara, victorie grea în fața celor de la Steaua

Deși partida de pe stadionul Dan Păltinișanu se anunța a fi una dezechilibrată între campioana en-titre RCM Timișoara și echipa care nu a reușit decât trei victorii în acest sezon, Steaua București, roș-albaștrii au făcut un joc peste așteptări fiind aproape de a pleca din Banat cu bonusul defensiv.

Inca din startul partidei Steaua a aratat o alta fata decat in recenta infrangere suferita pe propriul teren cu Dinamo, revenirile lui Lucaci si Ianus dand consistenta jocului militarilor care au evoluat dezinvolt in primul sfert de ora.

Practic pana in minutul 18 niciuna dintre echipe nu a avut situatii clare de a marca, jocul disputandu-se cu precadere intre cele doua 22-uri numai incursiunea lui Sakalia Sosefo dand ceva emotii defensive banatene care a reusit sa-l scoata in tusa pe talonerul stelist.

In minutul 18 Timisoara a reusit sa ameninte pentru prima data terenul de tinta al vizitatorilor si dupa o margine jocul a fost deschis pe partea opusa unde Umaga a batut defensiva militarilor si l-a gasit in suport pe Lemnaru pentru prima incercare a partidei, transformata de Conache.

Replica Stelei a venit la numai doua minute distanta si dupa o pasa gresita a lui Conache atent pe faza Sakalia Sosefo a interceptat balonul, forta de patrundere a acestuia neputand fi oprita de apararea banatenilor, eseul transformat de Patrascu readucand egalitatea.

Pana la pauza Timisoara a incercat sa preia conducerea insa defensiva bucurestenilor nu a cedat, mai mult chiar elevii lui Danie De Villiers fiind nevoiti sa evolueze pentru zece minute in inferioritate numerica dupa ce Rose a primit cartonas galben pentru un placaj inalt.

Cele doua echipe au revenit de la cabine cu rezultatul de 7-7 pe tabela de marcaj, iar in minutul 46 a fost randul Stelei sa ramana in 14 jucatori, Patrascu fiind sanctionat cu cartonas galben pentru ca Timisoara sa profite de superioritatea numerica si sa treaca in avantaj.

Asa cum s-a intamplat de-a lungul jocului banatenii au fost superiori pe inaintare si dupa o gramada la cinci metri de terenul de tinta al militarilor acestia au cedat eseul de penalizare fiind inevitabil, un eseu transformat usor de Conache pentru 14-7.

Diferenta de scor s-a mentinut pana la jumatatea mitanului secund pe fondul unui joc dominat de timisoreni care au avut si initiativa de partea lor insa puncte a marcat Steaua prin Dumbrava care a strans rezultatul dupa o lovitura de pedeapsa.

Cu o diferenta de numai patru puncte si in speranta unui punct bonus defensiv, ros-albastrii s-au aparat eficient, singura amenintare reala venind la o patrundere a lui Moala oprit la numai un metru de terenul de tinta.

Eforturile facute insa de militari si-au spus cuvantul si dupa o presiune constanta Timisoara a marcat cel de-al treilea eseu prin Carpo care dupa o gramada ordonata a luat balonul si a pivotat in terenul de tinta al bucurestenilor, Conache transformand pentru ca scorul sa devina 21-10.

Nu acesta avea sa fie si rezultatul final pentru ca Dumbrava a concretizat o penalitate in speranta obtinerii unei noi tentative de tinta care sa reduca ecartul necesar bonusului defensiv, ceea ce nu avea sa se intample, dupa 80 de minute de joc partida terminandu-se cu rezultatul: RCM Timisoara-Steaua Bucuresti 21-13.

In urmatoarea runda care va avea loc pe 19 iulie RCM Timisoara va merge la Constanta pentru a da piept cu Farul in timp ce Steaua va avea o noua misiune dificila primind vizita Stiintei Baia Mare.

sursa: super-liga.ro