Petrolul Ploiești s-a calificat în semifinalele Cupei RomânieiSportPictures.eu
04 Dec 2014

Petrolul Ploiești s-a calificat în semifinalele Cupei României

Petrolul Ploiești s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timișoreana la fotbal, după ce a învins pe ASA Tg. Mureș cu scorul de 1-0 (0-0), joi seara, pe stadionul ''Trans-Sil'' din Tg. Mureș, în sferturile de finală ale competiției.

Unicul gol al partidei a fost reușit de spaniolul Juan Albin (88), după o minge respinsă de portarul Eduard Stăncioiu la șutul lui Filipe Teixeira.

După o primă repriză destul de echilibrată, mureșenii au trimis de două ori mingea în bară, prin Nicolas Gorobsov (60), din lovitură liberă, și Claudiu Voiculeț (69), ratând și alte ocazii mari, prin Henrique (79) și Claudiu Bumba (86). Petrolul a avut și ea situații notabile, prin Ioan Filip (61) și Victoraș Astafei (81), înainte de a marca golul victoriei.

Petrolul a ajuns până în semifinalele Cupei și în sezonul trecut, când a fost eliminată de Astra Giurgiu.

ASA a pierdut primul meci pe teren propriu în stagiunea competițională 2014-2015.

sursa: agerpres.ro