Neptun Constanţa, victorie mare cu HC ZalăuSportPictures.eu
04 Feb 2014

Neptun Constanţa, victorie mare cu HC Zalău

HC Zalău venea la Constanţa pentru ultimul meci al etapei cu numărul 15 al Ligii Naţionale de handbal feminin cu intenţia declarată de a nu pleca fără cele 3 puncte puse în joc, însă socoteala de acasă nu s-a potrivit cu cea din teren.

În Sala Sporturilor din Constanţa, cei aproximativ 500 de spectatori şi-au aplaudat favoritele la scenă deschisă, după un debut fulminant al acestora, 5-0 în minutul 10 al partidei! Tadici a ripostat însă şi fetele lui au reuşit să se apropie pe tabelă până la 9-6 în minutul 25, apoi au egalat la 9 şi la 10 în ultimul minut, pentru ca ultima fază să aparţină tot gazdelor care au intrat cu un avantaj de un gol la pauză, 11-10.

În debutul reprizei a doua, oaspetele rămân 2 minute fără antrenor, Tadici fiind eliminat, iar gazdele se desprind la 4 goluri prin trei reuşite consecutive ale lui Tiron. Acesta a fost momentul psihologic al meciului, până la final handbalistele din Zalău nereuşind să mai recupereze, astfel că partida se încheie cu un 21-16 foarte greu de anticipat, privind şi la clasament, unde Neptun Constanţa ocupa locul 10 înainte de această partidă!