Lupta se ascute la vârfSportPictures.eu
15 Mar 2014

Lupta se ascute la vârf

Sâmbătă, 15 martie, s-au disputat alte două meciuri din cadrul etapei a 20-a din Liga Naţională de Handbal masculin, 3 dintre echipe fiind implicate în lupta din partea de sus a clasamentului.

Stiinţa Dedeman Bacău a primit acasă vizita unei echipe incomode, CS Caraş Severin, disputa de pe teren confirmând previziunile specialiştilor. Fiecare echipă s-a aflat la conducere pe rând, avansul maxim fiind de două goluri de fiecare parte. Până la pauză nici o formaţie nu a reuşit să se detaşeze, echilibrul fiind consemnat şi pe tabelă, 12-12. Partea a doua a adus pe teren aceeaşi luptă surdă, mergându-se cap la cap pâna în minutul 47, 19-19, finalul fiind palpitant, cu oaspeţii conducând pe fondul unui joc mai lucid, 20-22 şi 21-23 cu cinci minute înainte de fluierul final, gazdele reuşind să egaleze printr-o lovitură de la 7 metri, apoi câştigând in-extremis la ultima fază a jocului, practic în ultima secundă. S-a terminat Ştiinţa Municipal Dedeman Bacău-CS Caraş Severin 24-23 (12-12), gazdele apropiindu-se la un singur punct de vicelider.

În cealaltă partidă, echipa de pe locul doi, Potaissa Turda, s-a deplasat la Târgu Jiu, acolo unde avusese interzis la puncte până la această dispută. Scenariul s-a repetat, gazdele impunându-se şi de această dată cu scorul de 28-25, la pauză 16-14, după un joc controlat de la început şi până la sfârşit de gorjeni. Cu această victorie echipa ACS Energia Rovinari Tg.Jiu acumulează 42 de puncte şi de pe poziţia a patra priveşte cu încredere ultimele două etape rămase, în timp ce viceliderul îşi păstrează a doua poziţie, cu 47 de puncte, jocul rezultatelor putând să o "trimită" şi pe locul patru la sfârşitul sezonului regulat.