Liga 1: Steaua nu profităRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Mai 2015

Liga 1: Steaua nu profită

Roș-albaștrii au ratat ocazia de a trece pe prima poziție a clasamentului după un meci în care co-autor al celor două goluri primite a fost arbitrul Sebastian Colțescu, alături de Boldrin, mijlocașul brazilian al Concordiei Chiajna.

Steaua a pornit în trombă partida de pe Arena Națională și a pus sub presiune echipa ilfoveană, fără a avea vreo ocazie mare de a înscrie. În minutul 28 o intervenție a lui Dragarski asupra lui Chipciu în careul Concordiei devine penalty, transformat de Stanciu.

Imediat după pauză arbitrul Sebastian Colțescu acordă penalty și pentru oaspeți la un duel între Guilherme și Florea pe linia careului de 16 metri. Același Florea execută, dar se grăbește și trage pe mijlocul porții, Cojocaru respingând inspirat. Colțescu fluieră repetarea loviturii și îi acordă cartonaș galben lui Florea, iar la repetare Boldrin transformă și aduce egalarea. Era minutul 53 și surprizele nu se opresc aici, deoarece 10 minute mai târziu același Boldrin transformă cu concursul lui Cojocaru o lovitură liberă acordată lejer pentru un henț inexistent la Toșca. Țucudean ratează egalarea în minutul 70, însă Iancu aduce speranța pentru steliști cu un gol de kinogramă, un șut din prima cu efect ce pune mingea la vinclul porții lui Matache. Zbaterile steliștilor rămân fără rezultat pe tabelă, în pofida faptului că finalul le-a aparținut în totalitate.

Steaua – Concordia 2-2 (1-0), punct important pentru ilfoveni ce urcă acum pe locul 11 cu 35 de puncte.

Steaua: Cojocaru - Râpă, Varela, Toşca, Guilherme (min. 85 Rusescu) - Prepeliţă, Breeveld (min. 57 Iancu) - A. Popa (min. 65 Țucudean), N. Stanciu, Tănase - Chipciu

Chiajna: Matache - Vagner (min. 46 A. Stan), Bagaric, Dragarski, Muşat - Maftei - Serediuc, Adi Cristea, Boldrin (min. 90 Fl. Ilie), Florea (min. 80 Purece) - Pena