Liga 2: Thriller la Slobozia în debutul play-out-uluiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
18 Mar 2023

Liga 2: Thriller la Slobozia în debutul play-out-ului

Gazdele și oaspeții și-au împărțit punctele în cele șase partide ale rundei inaugurale a play-out-ului Ligii 2, cel mai spectaculos meci fiind cel de la Sloboria.

După ratarea la potou a calificării în play-off și demisia tehnicianului Constantin Enache, Unirea a pierdut dramatic primul meci din faza a doua a competiției contra celor de la CS Comunal Șelimbăr. Sibienii au condus cu 2-0 prin reușitele lui Gele (min. 14) și Năstăsie (min. 47), gazdele au egalat prin Golda (min. 59) și Afalna (min. 70), însă Buzan a adus victoria oaspeților cu un gol în minutul 90+3. Un alt meci pe muchie de cuțit în grupa A a play-out-ului a fost cel de la Baia Mare în care Minaur s-a impus în fața Politehnicii Timișoara. Berisha (min. 10) a dus formația gazdă în avantaj, Călin (min. 48) a restabilit egalitatea, dar rezultatul final a fost stabilit de Chinde (min. 85). Insuccesul practic condamnă Politehnica la retrogradarea directă, distanța care o separă de ocupanta locului de baraj fiind de 8 puncte. În cea de-a treia partidă a grupei, FK Csikszereda a învins CSM Slatina prin golurile lui Lorant Kovacs (min. 56 din penalty) și Kruzikas (min. 84), rezultat ce animă lupta pentru evitarea locului de baraj.

În grupa B, situația Unirii Constanța a devenit mai clară după înfrângerea de la Clinceni cu CS Comunal Dumbrăvița, formația „itinerantă” fiind acum la 5 puncte de locul de baraj. Nici situația Ripensiei nu este mai bună, bănățenii fiind învinși la limită pe teren propriu de Concordia Chiajna. După o primă repriză fără gol, ilfovenii au punctat prin Negoi (min. 54) și Ndiaye (min. 61), bănățenii au redus din diferență prin Ciurel (min. 66), dar nu au mai avut puterea de a egala. FC Brașov a câștigat sub Tâmpa jocul cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu, oaspeții conducând pe tabelă prin golul lui Dragu (min. 24). Până la pauză Angelov (min. 45) a restabilit egalitatea dintr-un penalty, iar Chică-Roșă a rezolvat soarta partidei cu o dublă în minutele 62 și 64.