Liga 2: Ripensia a ţinut în şah DunăreaCornel Alin Putan / SportPictures.eu
30 Oct 2017

Liga 2: Ripensia a ţinut în şah Dunărea

Cinci dintre meciurile disputate în cadrul etapei a 14-a s-au terminat la egalitate, două dintre ele implicându-le pe primele două clasate. Ripensia, fără antrenor principal pe bancă după demisia lui Remus Steop, a întrerupt parcursul perfect al Dunării Călăraşi, echipă care a venit la Timişoara cu un impresionant palmares de 10 victorii consecutive. Gazdele au deschis scorul prin Ndiaye şi au condus cu 1-0 până cu şapte minute înainte de final, atunci când internaţionalul gabonez Missi Mezu a salvat Dunărea de la eşec.

În ultimul meci al zilei de sâmbătă, liderul AFC Hermannstadt nu a putut profitat de egalul Dunării pentru a se distanţa în fruntea clasamentului, terminând şi el la egalitate, scor 0-0, în meciul cu Fotbal Club Argeş. Primele două clasate au rămas separate de un singur punct în clasament, iar Chindia Târgovişte s-a apropiat de ele după victoria cu CS Mioveni.

Dacă Metaloglobus a remizat fără gol cu Academica, în schimb celelalte două egaluri ale rundei au fost pline de suspans, scorul final fiind decis în prelungiri. Ştiinţa MIroslava a scăpat victoria printre degete, scor 1-1, după ce Pandurii a marcat în al patrulea minut de prelungire din penalty, în timp ce Olimpiu Bucur a salvat Dacia Unirea de la un eşec pe teren propriu în faţa Baloteştiului, golul de 2-2 fiind reuşit în al doilea minut de prelungire.

Tot în prelungiri a fost decisă şi soarta meciului dintre Foresta şi AFC UTA, câştigat de oaspeţi prin golul lui Păcurar din minutul 90+4. la debutul lui Florentin Petre ca antrenor principal la gazde. Sucevenii au condus cu 1-0 şi apoi au egalat la 2 pe final de meci, dar arădenii au dat lovitura de graţie prin rezerva Păcurar, jucător intrat pe teren de doar un sfert de oră.

Runda a 14-a a consemnat o premieră pentru gruparea pregătită de Cristian Dulca, bihorenii reuşind să câştige meciul cu Olimpia. A fost primul succes după opt partide pierdute sau terminate la egalitate, rezultat obţinut după ce la pauză tabela a arătat 1-0 pentru vizitatori, prin golul lui Vasile Pop. Atacanţii Antohi şi Vlad Rusu au punctat în repriza secundă şi şi-au ajutat echipa să câştige după o lungă pauză.

Oaspeţii au mai avut o victorie în această rundă, prin CS Afumaţi, care s-a impus cu 1-0 la Târgu Mureş şi a ajuns pe locul 4 în clasament, o clasare neaşteptată în condiţiile în care ilfovenii aveau doar un punct după primele cinci runde ale actualei ediţii de campionat.