Liga 2: Metalul, parcurs de regularitateSportPictures.eu
11 Oct 2014

Liga 2: Metalul, parcurs de regularitate

Meciul de la Balotești al liderului Academica Pitești se poate spune că s-a jucat la penalty-uri, din moment ce oaspeții au transformat două dintre cele trei lovituri de pedeapsă de care au beneficiat, iar golul victoriei a picat în al treilea minute de prelungiri ale partidei. Măcinați și de situația financiară a clubului, cei de la Săgeata pierd teren după ce au cedat pe teren propriu în fața celor de la Voluntari, ilfovenii trecând pe locul secund. Rapidul și-a respectat ”rangul de tren” primele 65 de minute în Berceni, după care gazdele au achimbat viteza de joc și au întors scorul de la 0-2 pentru o victorie puțin scontată. Cu victoria de la Brăila, buzoienii îi egalează pe suceveni la puncte, în timp ce Unirea Slobozia valorifică avantajul terenului propriu în fața băcăuanilor. În fine, FC Dorohoi sparg și ei gheața la capitolul victorii după ce au trecut mai categorit decât lasă să se vadă scorul de Farul Constanța.

FCM Dorohoi - FC Farul Constanţa  3-2

În seria a II-a, Metalul își continuă parcursul de regularitate, iar ACS Poli, după ce săptămâna trecută a stat, a revenit cu o victorie categorică asupra ”lanternei roșii”. Unirea Tărlungeni a produs surpriza etapei cu victoria de pe terenul celor de la CS Mioveni, iar Șoimii Pâncota reușesc prima lor victorie – și una categorică! – în întâlnirea cu FC Caransebeș. CSM Râmnicu Vâlcea continuă eclipsa de formă și face a treia remiză albă consecutiv în această ediție de campionat în fața celor de la FC Olt, reușind contraperformanța de a înregistra al patrulea meci fără gol înscris din cele 7 meciuri disputate.

ACS Fortuna a stat.

Clasamentele celor două serii după disputarea meciurilor etapei a 7-a arată astfel: