Liga 1: Trei puncte fără poezieValentin Macrea / SportPictures.eu
17 Mai 2018

Liga 1: Trei puncte fără poezie

Gaz Metan a învins la Mediaș pe FC Voluntari și i-a trimis pe ilfoveni pe loc de baraj după un meci lipsit de poezia atât de dragă tehnicianului Cristian Pustai.

Doar două ocazii notabile s-au consemnat în prima repriză, cea a lui Olaru din minutul 25 când șutul acestuia din unghi a fost respins în corner de Balauru și cea din minutul 44 la care Cristea a șutat în plasa laterală după o acțiune personală.

Elevii lui Adi Mutu trec pe lângă deschiderea scorului în minutul 57 când Bălan a centrat defectuos, prea înalt pentru Deac, care era singur cu poarta goală, în replică două minute mai târziu gazdele au reușit deschiderea scorului prin Olaru. Mijlocașul medieșean a reluat cu capul din 6 metri de lângă Bucurică după o centrare de pe partea stângă a lui Caiado și a adus liniștea în tabăra sa. Nevoiți să iasă la atac, ilfovenii se lasă descoperiți și în minutul 80 la o acțiune de contraatac survenită după un mic asediu la poarta lui Pleșca, Rondon îl depășește din preluare cu capul pe Balauru, ieșit mult din poartă, iar goalkeeper-ul oaspeților l-a faultat din poziție de ultim apărător. Arbitrul Radu Petrescu l-a eliminat justificat și Achim a trecut între buturi deoarece toate schimbările fuseseră epuizate. Lovitura liberă rezultată a fost executată de Marius Constantin și respinsă de portarul de conjunctură, apoi transversala l-a ocrotit pe Achim în minutul 83 la lovitura de cap a lui Cristea.

S-a încheiat Gaz Metan – FC Voluntari 1-0 (0-0) și medieșenii trec pe locul 5 cu 25 de puncte, în timp ce ilfovenii coboară pe locul 6, ce duce la baraj, cu 24 de puncte.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Cristian Pustai): Pleşca – Popovici, Sîrghi, M. Constantin, Buşu – I. Cristea, D. Olaru (min. 72 Tîrcoveanu) – Caiado, Chamed (min. 46 R. Romeo), Ely – Rondon

FC Voluntari (antrenor Adrian Mutu): Balauru – Pleaşcă (min. 73 Balaur), Achim, Horj, Bucurică- Răuţă, Novac – G. Deac (min. 67 Ivanovici), Cernat (min. 62 Marinescu), Pîrcălabu – A. Bălan