Liga 1: Reprize împărțite la VoluntariRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Feb 2022

Liga 1: Reprize împărțite la Voluntari

FC Voluntari remizează cu Rapid și frânează echipa giuleșteană în cursa pentru locurile de play-off.

Venită pe arena „Anghel Iordănescu” după o serie de 5 jocuri fără victorie, formația pregătită de Mihai Iosif avea nevoie ca de aer de un succes pentru a se reveni în top 6 și a fost cea care a dat ritmul jocului în prima repriză. Sefer a fost aproape de a deschide scorul în minutul 11 cu un șut din lovitură liberă ce îl obligă pe Mihai Popa să respingă în stâlpul lateral, apoi dialogul dintre cei doi se repetă în minutul 23, când portarul gazdelor a respins execușia din flancul drept. Sefer este blocat de Popa și din acțiune, portarul ilfovenilor parând cu un reflex de zile mari șutul din interiorul careului al șeptarului giuleștenilor. Până la pauză Vojtus a mai avut un șut de la 20 de metri, dar pe centrul porții și nu l-a putut învinge pe Popa.

Gazdele revin mai determinate de la cabine și au o primă ocazie în minutul 55 la voleul lui Ricardinho de la limita careului de 16 metri, scos cu dificultate de Moldovan, apoi trei minute mai târziu portughezul centrează perfect pentru Rață în centrul careului, iar devierea cu capul a acestuia îl obligă pe Moldovan să rețină balonul cu dificultate lângă stâlpul din dreapta sa. Portarul oaspeților s-a remarcat în două rânduri în aceeași fază în minutul 64 respingând șuturile lui Rață și Ion Gheorghe, iar în minutul 88 este ocrotit de șansă la șutul lui Budescu ce a trecut puțin pe lângă stâlpul de la colțul lung.

S-a încheiat 0-0, scor ce avantajează formația gazdă, care rămâne pe locul 3 cu 43 de puncte, în timp ce Rapid rămâne pe locul 7 cu 35 de puncte, la egalitate cu Farul, care are două meciuri mai puțin disputate.

FC Voluntari - Rapid București 0-0 (0-0)

FC Voluntari (antrenor Liviu Ciobotariu): M. Popa - D. Ciobotariu, Tamaş, Armaş, Briceag - Meleke, Droppa - Ricardinho, Raţă (min. 87 M. Lopes), I. Gheorghe (min. 71 Budescu) - Nemec (min. 83 Fulop)

Rapid București (antrenor Mihai Iosif): Moldovan - Onea, Săpunaru, D. Grigore, Junior Morais - Albu (min. 57 Pănoiu), Dandea, Kait - Sefer (min. 46 Al. Ioniţă, min. 76 Marzouk), Vojtus, R. Ilie (min. 76 Carnat)