Liga 1: Reghe mută și câștigăIonut Tabultoc / SportPictures.eu
12 Aug 2016

Liga 1: Reghe mută și câștigă

Steaua câștigă partida din debutul etapei a 4-a a Ligii 1, programată în deplasare la Botoșani pe un teren care le priește de minune jucătorilor lui Laurențiu Reghecampf. Succesul confirmă regula invincibilității roș-albaștrilor și îi urcă pe aceștia temporar pe primul loc al clasamentului. Diferența a fost făcută de inspirația antrenorului Stelei de a trimite în teren un jucător nou integrat în lot, dar și de a efectua toate cele trei schimbări la pauză, unul dintre cei introduși înscriind la cinci minute de la reluarea partidei.

Prima repriză a fost marcată de două acțiuni ale Stelei ale cărui protagonist a fost Tudorie. Tânărul vârf stelist a irosit o ocazie imensă în minutul 17, reluarea sa din 6 metri a centrării perfecte a lui Aganovic lovind transversala porții lui Iliev, apoi în minutul 24 s-a interpus involuntar pe traiectoria balonului reluat din 8 metri de Enache, un balon pe care scria ”gol”. FC Botoșani și-a trecut în cont tot două ocazii în primele 45 de minute, Plămadă reluând nestingherit din 6 metri, dar lovitura sa de cap a trecut peste transversală, apoi Roman zguduie transversala în minutul 20 cu o torpilă lansată de la peste 25 de metri.

După pauză, intrarea lui Stanciu, Hamroun și Adi Popa aduce un plus de viteză și clarviziune în faza de construcție, primul gol apărând în minutul 50. Achim a fost găsit liber de Tănase în careul advers, iar centrarea lui a fost reluată simplu de Hamroun în plasa porții echipei gazdă. Golul a dat aplomb steliștilor și a limitat exprimarea gazdelor, iar de partea cealaltă Steaua a beneficiat de tracțiunea lui Stanciu, doritor la rândul său să înscrie. După două șuturi periculoase la capătul unor acțiuni personale, Stanciu este cotat cu un assist în minutul 80, șutul său din careu fiind respins în față de Iliev și reluat simplu în plasă de Florin Tănase. Gol la debut pentru jucătorul care a semnat cu echipa vicecampioană în urmă cu patru zile și care a jucat cu o coeziune de parcă ar fi avut cel puțin un cantonament făcut cu colegii săi. Eliminarea din minutul 84 a lui Vașvari pentru al doilea cartonaș galben a îngreunat situația echipei gazdă, care totuși nu capitulează și mai pune presiune la poarta lui Niță cu un șut ce trece puțin pe lângă bara de la colțul lung.

Scor final FC Botoșani – Steaua 0-2 (0-0), un rezultat ce trădează diferența de experiență dintre cele două combatante care se vor reîntâlni în sferturile Cupei Ligii tot în orașul moldav, pe 7 septembrie.

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Iliev - Dimitrov, Plămadă, Miron, Muşat (min. 84 Popovici) - Ichim (min. 75 L. Fulop), Vaşvari, I. Fulop - M. Roman (min. 63 Golofca), Matulevicius, Astafei

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Niţă - Enache, Tamaş, Toşca, Dan Popescu - Aganovic (min. 46 Hamroun), Bourceanu, Achim, Ovidiu Popescu (min. 46 Adi Popa) - Fl. Tănase, Tudorie (min. 46 Stanciu)