Liga 1: Patru goluri, două ”roșii” și rocadă în clasamentRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Feb 2018

Liga 1: Patru goluri, două ”roșii” și rocadă în clasament

Amânat cu 24 de ore din cauza condițiilor meteo și a terenului acoperit de zăpadă, ultimul meci al sezonului regulat, disputat la Chiajna între Concordia și FC Voluntari, a fost condimentat cu toate ingredientele unui spectacol autentic: reluări spectaculoase, ratări, eliminări, penalty-uri acordate și neacordate, un autogol și două goluri într-un minut.

Sub ninsoarea codului portocaliu, gazdele au început partida în forță pentru a obține punctele necesare devansării în clasament a adversarilor de astăzi și implicit un program mai favorabil în play-out. Ratarea lui Prepeliță – reluare pe spate din 7 metri – a tras un semnal de alarmă pentru elevii lui Claudiu Niculescu, care au reușit contraperformanța de a-și înscrie în propria poartă prin Balauru în minutul 41 după o centrare din corner a lui Bumba. Oaspeții au avut în prealabil ocazia de a înscrie în poarta Concordiei prin Achim în minutul 29, dar balonul trimis cu capul de mijlocaș a lovit bara.

În partea a doua a meciului Horj este eliminat în minutul 68 după un fault asupra lui Grădinaru, iar din lovitura liberă rezultată Deac a provocat penalty după ce a lovit mingea cu mâna în urma execuției lui Bumba. Batin a transformat lovitura de pedeapsă și imediat după reluarea jocului de la centrul terenului gazdele recuperează balonul și de la limita careului de 16 metri Grădinaru îl execută pe Balauru cu un lob de efect. 3-0 în minutul 69, dar spectacolul continuă! Rămași în 10 și conduși categoric pe tabelă, jucătorii oaspeți nu se prăbușesc și încearcă să redreseze cât de cât situația. Benzar cere penalty la intervenția lui Caparco din minutul 74, apoi Achim reduce din handicap cinci minute mai târziu cu o reluare din careul mic. Prepeliță primește al doilea cartonaș galben în minutul 86 și meciul se încheie fără altă fază notabilă.

Concordia – FC Voluntari 3-1 (1-0) și gazdele termină sezonul regulat pe locul 9, deasupra celor de la FC Voluntari. Ambele echipe vor intra cu câte 14 puncte în play-out și vor juca pe teren propriu în prima etapă a fazei a doua a campionatului, Concordia cu Sepsi OSK, iar FC Voluntari cu ACS Poli Timişoara.

Concordia Chiajna (antrenor Ion Moldovan): Caparco - Patache, Albu, A. Marc, Bărboianu - Grădinaru, Prepeliţă, M. Cristescu (min. 88 Babic), R. Deaconu - Bumba (min. 77 Bud), Batin (min. 90+3 Bawab)

FC Voluntari (antrenor Claudiu Niculescu): Balauru - Pleaşcă, C. Achim, Horj, Bucurică - C. Lazăr (min. 81 Voicu), Răuţă (min. 58 Marinescu) - G. Deac, Ivanovici (min. 70 Cazan), D. Benzar - Ad. Bălan