Liga 1: „Manita” la Botoșani în fața „lanternei roșii”Ionuț Tabultoc / SportPictures.eu
14 Mar 2022

Liga 1: „Manita” la Botoșani în fața „lanternei roșii”

FC Botoșani s-a desprins după pauză în partida de pe teren propriu cu Gaz Metan Mediaș și revine în fruntea ierarhiei play-out-ului la finele primei runde.

Mihai Roman II a deschis scorul în minutul 14 cu un șut din întoarcere din mijlocul careului după ce Mateus Santos nu a reușit în primă fază să-l învingă pe portarul Bumbar și apoi, căzut, a pasat decisiv pentru colegul său din avanposturi. Deschiderea de scor rapidă părea că duce la un galop de sănătate al gazdelor, însă acesta a fost amânat pentru partea a doua a jocului.

Desprinderea pe tabelă s-a produs în minutul 48, Mailat primind cu noroc o minge deviată de un fundaș advers la pasa înapoi a lui Jaja și din 6 metri a îndeplinit o formalitate. Târcoveanu a făcut 3-0 în minutul 61 după o pasă de această dată nedeviată, primită tot de la Jaja, șutul său de la 20 de metri făcând inutil plonjonul lui Bumbar. După două assist-uri, Jaja își trece și el numele pe lista marcatorilor în minutul 62 după o intercepție în fața lui Kanda și un șut din unghi la colțul scurt. După un șut în transversală al lui Mihai Roman II în minutul 67, scorul final a fost stabilit în minutul 75 de autogolul lui Matricardi provocat de o pătrundere „braziliană” și o pasă la 6 metri trimisă înapoi de pe linia de fund de Jaja.

Moldovenii bifează o primă victorie în play-out și mențin ecartul față de urmăritoare, în timp ce medieșenii continuă să joace și să respecte competiția.

FC Botoșani - Gaz Metan Mediaș 5-0 (1-0)

Au marcat: M. Roman II (min. 14), Mailat (min. 48), Târcoveanu (min. 61), Jaja (min. 62), Matricardi (min. 75 aut.)

FC Botoșani (antrenor Marius Croitoru): M. Contra - Haruţ, Dawa, Şeroni, Dragu - Târcoveanu (min. 69 Croitoru), E. Florescu (min. 69 Petkovski), Dican (min. 69 E. David) - Tisdell (min. 46 Mailat), M. Roman, Mateus Santos (min. 46 Jaja)

Gaz Metan Mediaș (antrenor Flavius Boroncoi): Bumbar - Kanda, Matricardi, Mathaus (min. 40 Avram), C. Maxim - D. Iancu, Harfaş (min. 71 Ţala) - Şteau (min. 46 Covaci), Domşa (min. 70 Noian), P. Costea - Ursu (min. 70 Câmpean)