Liga 1: Man aduce victoria roș-albaștrilor în CopouRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Nov 2018

Liga 1: Man aduce victoria roș-albaștrilor în Copou

FCSB trece un hop important și se menține la distanță de două puncte în urma liderului CFR Cluj. Pe o vreme rece, pe un teren înconjurat de nămeți, dar care s-a prezentat într-o stare bună, echipa pregătită de Nicolae Dică a întors rezultatul de pe tabela arenei din Copou și a învins Politehnica Iași. Aflați în situația de a reveni în lupta pentru un loc de play-off, ieșenii au fost montați de declarațiile războinice ale lui Flavius Stoican, însă la finalul jocului

Chiar dacă tehnicianul gazdelor a abordat partida cu o formulă ofensivă, prima parte a jocului a fost dominată de oaspeți, care în minutul 6 trimit primul șut pe poartă prin Dennis Man, deviat de un fundaș advers și respins cu greu de Rusu, și încheie primele 45 de minute cu o mare ocazie a lui Rusescu, șut din unghi închis ce trimite balonul prin fața porții. Ieșenii au încercat să dea lovitura pe contre și au absorbit bine presiunea pusă de oaspeți, experiența lui Andrei Cristea ieșind în evidență în câteva ocazii.

În startul reprizei secunde Flores profită de o minge tratată lejer de jucătorii roș-albaștri în treimea proprie, a preluat și de la 20 de metri a șutat în bara de la colțul scurt de unde balonul a intrat în plasă. Era minutul 53 și gazdele preluau surprinzător conducerea pe tabelă. După numai opt minute o acțiune personală a lui Dennis Man s-a încheiat cu un șut de la 12 metri ce a trimis mingea la vinclul din dreapta lui Rusu și a restabilit egalitatea, apoi în minutul 64 Florinel Coman a lovit transversala din lovitură liberă de la 16 metri. Dennis Man a fost decisiv în stabilirea scorului final după ce a fost faultat pe pătrundere în careul ieșean de Panțîru și arbitrul Marius Avram, aflat în apropiere bine poziționat, a indicat punctul cu var. Florin Tănase a transformat impecabil și partida s-a încheiat cu scorul Politehnica Iași – FCSB 1-2 (0-0).

Roș-albaștrii acumulează 31 de puncte și revin pe locul secund cu două puncte în urma CFR-ului și tot două în fața Viitorului.

Politehnica Iași (antrenor Flavius Stoican): Rusu - Gallego, Mihalache, Frăsinescu, Bădic (min. 46 Zaharia) - Cioinac - Sanoh, Platini, Dylan Flores (min. 78 Bekui), Panţîru (min. 81 P. Petre) - A. Cristea

FCSB (antrenor Nicolae Dică): Bălgrădean - M. Roman, Bălaşa, Filip, Al. Stan - Nedelcu, Teixeira (min. 83 D. Benzar) – Man, Fl. Tănase, Fl. Coman (min. 69 Jr. Morais) - Rusescu (min. 46 Moruţan)