Liga 1: Golul lui Golofca și intervențiile lui Cobrea decid învingătoareaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
23 Iul 2017

Liga 1: Golul lui Golofca și intervențiile lui Cobrea decid învingătoarea

Dinamo pierde pe Arena Națională primul joc pe teren propriu în acest campionat după ce elevii lui Cosmin Contra au ratat enorm și s-au clătinat în câteva rânduri în defensivă în compania celor de la FC Botoșani.

Alb-roșiii au fost cei care au dictat ritmul jocului în prima repriză și ocaziile s-au succedat cu repeziciune. După un sfert de oră de joc Salomao l-a pus în poziție de șut pe Hanca în careul moldovenilor, dar Cobrea a ieșit în întâmpinare și l-a blocat, apoi la câteva minute distanță portarul oaspeților respinge bine șutul din unghi al lui Rivaldinho. În minutul 30 botoșenenii se apropie amenințător de poarta lui Penedo prin Golofca, dar șarja sa reușită nu se încheie cu un șut pe măsură. Ofensiva dinamoviștilor arată bine pe final de repriză și Rivaldinho trimite puțin pe lângă poartă în minutul 39, pentru ca Nemec să rateze ocazia partidei în ultimul minut al primului mitan: găsit bine de Nascimento în careul mic, atacantul slovac trimite în bară și apoi în afara cadrului porții. May Mahlangu este protagonistul ultimei faze a reprizei, dar șutul său după o serie de pase schimbate cu Rivaldinho trece pe lângă bara din stânga lui Cobrea.

Ritmul se păstrează după pauză, dar ocaziile nu sunt așa de numeroase, prima aparținându-i lui Nemec în minutul 67 la o lovitură cu capul puțin pe lângă. La două minute distanță Golofca declanșează un nou raid în careul dinamovist și de data aceasta nu mai ratează, șutul său la colțul lung după ce a trecut cu ușurință de Romera putând fi respins de Penedo. Nemec putea restabili egalitatea în minutul 71, dar Cobrea intervine din nou providențial blocându-l pe slovac în colțul careului mic, apoi Golofca putea rezolva meciul din minutul 82 când a apărut perfect la centrarea lui Serediuc la 6 metri și a șutat în bara laterală după ce i-a luat fața lui Hanca. Presiunea crește în ultimele minute, dar gazdelor le-a lipsit coerența, fapt de care au profitat botoșenenilor.

Scor final Dinamo – FC Botoșani 0-1 (0-0), un semnal de alarmă pentru ”câinii roșii” înaintea partidei cu Athletic Bilbao.

Dinamo (antrenor Cosmin Contra): Penedo - Romera, Nedelcearu, Maric, Filip - Mahlangu (min. 72 Busuladzic), Nascimento (min. 67 Anton) - Hanca (min. 85 Costache), Rivaldinho, Salomao - Nemec

FC Botoșani (antrenor Costel Enache): Cobrea - Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat - Cucu, Bordeianu (min. 41 Tincu) - L. Buş (min. 58 Serediuc), Moruţan, Golofca (min. 85 Kuku) - D. Popa