Liga 1: Gaz Metan profită de cadou și învinge DinamoValentin Macrea / SportPictures.eu
17 Mar 2019

Liga 1: Gaz Metan profită de cadou și învinge Dinamo

Edi Iordănescu și-a condus echipa către a doua victorie în play-out și este acum la opt puncte de locul de baraj. Chiar dacă a fost la un pas de a intra în play-off, Gaz Metan Mediaș tratează cu seriozitate jocurile din grupa de retrogradare și a dovedit-o în partida de pe teren propriu cu Dinamo.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 4 prin Papazoglu, lovitură de cap din 7 metri după un corner de pe partea dreaptă executat perfect de Nistor. Grecul a reluat de lângă un fundaș și a trimis balonul sub transversală, imparabil pentru Pleșca. Avantajul pe tabelă al ”câinilor roșii” a durat doar 7 minute, gazdele reușind să egaleze după o fază în care și Fofana și Olaru pot fi creditați cu assist. Mijlocașul din Guinea a încercat un șut de la mare distanță, l-a lovit în mână pe Olaru, care era cu spatele, balonul a ricoșat perfect pentru Rondon și rămas singur cu Mandanda, vârful de atac a speculat bine faza și l-a executat pe portarul lui Dinamo aducând egalarea. În minutul 14 Mandanda a avut o ieșire pe respingere total ratată, l-a lovit în cap cu pumnii și l-a busculat pe Rondon, dar arbitrul Marian Barbu nu a indicat punctul cu var, așa cum era normal. Cu toate acestea, în minutul 28 Caiado putea duce Gaz Metan în avantaj, dar nu a putut relua din 6 metri o minge pasată de Rondon.

După pauză Olaru este călcat pe mână de Jaadi și este nevoit să ceară schimbare, apoi în minutul 58 Ricardo Grigore îi face un cadou nesperat lui Caiado încercând să paseze cu capul pe spate pentru Mandanda. Lovind incorect balonul, fundașul dinamovist i-a pasat perfect medieșeanului, care l-a executat cu sânge rece și un șut necruțător pe portarul dinamovist ducând Gazul în avantaj. Tabela se putea modifica din nou în minutul 64 la pasa lui Rondon pentru Mailat și reluarea acestuia din 8 metri, dar Mandanda a fost inspirat și a reușit să respingă după ce a ieșit să închidă unghiul.

S-a încheiat Gaz Metan – Dinamo 2-1 (1-1), un rezultat ce clatină moralul echipei din Ștefan cel Mare și face ca meciul din etapa viitoare de pe teren propriu cu FC Hermannstadt să capete o importanță mai mare.

Gaz Metan Mediaș (antrenor Edi Iordănescu): Pleşca - Creţu, A. Pereira, Larie, Buşu - Fofana, L. Aurelio - Olaru (min. 56 Mailat), Caiado (min. 75 Yazalde), Chamed - Rondon (min. 69 Ivanov)

Dinamo (antrenor Mircea Rednic): P. Mandanda - Sorescu, Klimavicius, R. Grigore (min. 74 Dussaut), Mustoe (min. 57 N'Diaye) - I. Filip - Montini (min. 78 Popa), R. Jaadi, Nistor, Aliji - Papazoglou