Liga 1: Final electrizant pentru o remiză la SibiuValentin Macrea / SportPictures.eu
29 Aug 2020

Liga 1: Final electrizant pentru o remiză la Sibiu

FC Hermannstadt și Academica Clinceni au terminat la egalitate după un final de meci electrizant, ce i-a ”pus la masă” pe sibieni și i-a resuscitat pe oaspeții ilfoveni.

Prima partidă pe teren propriu a sibienilor a început cu emoții, Cristian Dumitru lovind bara porții lui Cristiano Figueiredo în minutul 7 cu o lovitură de cap lobată la colțul lung, însă în minutul 27 Adrian Bălan a deschis scorul și le-a adus pe gazde în avantaj. Vârful sibienilor a trimis cu talpa din 6 metri, din alunecare, balonul centrat perfect de pe partea dreaptă de Petrișor Petrescu și a modificat tabela, chiar dacă oaspeții au solicitat un henț la Vodă la faza premergătoare centrării. Spre deosebire de Bălan, Boiciuc a trimis tot cu talpa, dar milimetric pe lângă poarta lui Figueiredo și a ratat o ocazie imensă de a restabili egalitatea în minutul 31. Până la pauză, sibienii bifează o dublă ocazie în minutul 44 cu un șut frumos al lui Vodă trimis de la 17 metri respins din plonjon de Vâlceanu și o foarfecă a lui Joalisson blocată de Patriche, iar la 10 minute de la reluare a fost rândul Academicii să rateze o ocazie imensă: Lansat perfect pe un bulevard între fundașii centrali sibieni, Boiciuc a ajuns față în față cu portarul gazdelor și l-a luat la țintă, mingea șutată de el lovindu-l în plină figură.

În cele din urmă egalarea survine în minutul 66, autor Patriche cu un șut din colțul careului mic după un corner la care inițial balonul fusese trimis în bară, și partida se îndrepta spre un scor egal cu toate eforturile gazdelor. Introdus în teren în minutul 80, portughezul Fabio Fortes a înscris pentru 2-1 în primul minut de prelungiri cu o lovitură de cap din 6 metri după centrarea perfectă a lui Sîntean, însă finalul a fost de-a dreptul dramatic, Academica reușind să egaleze la ultima fază a meciului cu golul lui Marian Șerban după o fază în care Stoica a deviat nefericit cu capul și l-a lăsat pe jucătorul ilfovean să îndeplinească o simplă formalitate.

Remiza este a doua pentru sibieni după cea obținută în deplasare cu Dinamo, în timp ce pentru Academica aduce primul punct în această ediție de campionat.

FC Hermannstadt - Academica Clinceni 2-2 (1-0)

Au marcat: Bălan (min. 27), F. Fortes (min. 90+1)/Patriche (min. 66), Șerban (min. 90+5)

FC Hermannstadt (antrenor Ruben Albes): Figueiredo – Vodă (min. 57 Sîntean), Scarlatache, Stoica, Opruţ (min. 75 Buşu) – Pires (min. 75 Mustivar), Dâlbea, Belu – P. Petrescu (min. 75 Caiado), Joalisson, A.Bălan (min. 80 F. Fortes)

Academica Clinceni (antrenor Ilie Poenaru): Vâlceanu – Pashov, Jutric, Dobrescu, Patriche – Achim (min. 77 Pîrvulescu), Cebotaru (min. 63 Gliga), Ventura, C. Dumitru (min. 62 Şerban) – Markovic (min. 45 Chunchukov), Boiciuc (min. 77 Chandarov)