Liga 1: FC Voluntari câștigă cu două goluri înscrise în 4 minuteCătălin Ciupureanu / SportPictures.eu
05 Dec 2021

Liga 1: FC Voluntari câștigă cu două goluri înscrise în 4 minute

FC U Craiova încheie al cincilea meci fără victorie după ce FC Voluntari s-a impus cu 2-0 pe „Ion Oblemenco”.

Elevii lui Eugen Trică nu au contat prea mult în ofensivă, atacurile lor fiind fără consistență și fără inspirație, în timp ce formația ilfoveană și-a concretizat pe tabelă superioritatea din joc prin două goluri înscrise în minutele 77 și 81. Primul a fost marcat de Tamaș cu o lovitură de cap în urma unui corner, cel de-al doilea de Ion Gheorghe după ce i-a furat balonul lui Huyghebaert în colțul careului de 16 metri și l-a învins pe Robert Popa cu un șut la colțul lung.

Succesul consolidează poziția de pe podium a ilfovenilor, care ocupă locul 3 cu 32 de puncte și nu mai pot fi depășiți până la finalul rundei, în timp ce înfrângerea învolburează și mai mult apele în sânul formației oltene. Cu doar 15 puncte, FC U Craiova ocupă locul 14, antepenultimul, spre dezamăgirea suporterilor săi. O șansă de redresare au etapa viitoare, când vor primi vizita ultimei clasate Academica Clinceni.

FC U Craiova - FC Voluntari 0-2 (0-0)

Au marcat: Tamaş (min. 77), I. Gheorghe (min. 81)

FC U Craiova (antrenor Eugen Trică): R. Popa - Negru, Kovacici, Diallo (min. 63 Gajici), Huyghebaert - Asamoah, Albu (min. 63 Baeten), Marquet - Sidibe (min. 84 Raicea), C Bălan (min. 62 Compagno), Bauza (min. 84 Ondaan)

FC Voluntari (antrenor Liviu Ciobotariu): M. Popa - Ricardinho (min. 75 C. Costin), Tamaş, Armaş, Briceag - Droppa, Meleke - I. Gheorghe (min. 88 Golan), V. Raţă (min. 85 L. Fulop), Marcelo Lopes (min. 85 Tavares) - Nemec (min. 88 Merloi)