Liga 1: Enache readuce Steaua pe primul locRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
04 Dec 2016

Liga 1: Enache readuce Steaua pe primul loc

Steaua pune capăt unei serii de trei jocuri în care nu a cunoscut victoria cu un succes pe teren propriu în fața celor de la Pandurii Târgu Jiu. Cu Enache în bună dispoziție de joc, Moke mai exact în defensivă decât la mijlocul terenului și Pintilii pe post de finalizator, roș-albaștrii se încarcă pozitiv înaintea meciului decisiv din deplasare cu Villareal în Europa League.

Enache a avut prima mare ocazie a partidei în minutul 8 cu o puternică lovitură de cap din 8 metri după centrarea bună a lui Momcilovic, însă balonul nu a prins cadrul porții. La cealaltă poartă Herea șutează pe lângă în minutul 12, apoi repetă execuția trei minute mai târziu, în ambele situații defensiva stelistă fiind prinsă dezorganizată. Tabela se schimbă în minutul 20, când Man a primit în jumătatea proprie și a declanșat un contraatac în care, după o cursă de 50 de metri, i-a pasat decisiv lui Enache în partea dreaptă, iar mijlocașul a finalizat cu un șut din colțul careului de 16 metri. În minutul 33 o nouă ezitare a lui Tamaș le oferă șansa oaspeților să aplice o corecție organizării defensive a Stelei, iar Herea nu ratează și îl învinge cu un șut din careu pe Stăncioiu aducând egalitatea. Gazdele revin în ofensivă și Enache încearcă finalizarea din unghi în minutul 40, dar Stanca este la post și respinge, păstrând egalitatea până la finalul primei reprize.

Reghecampf sesizează punctele slabe din jocul echipei sale și face două mutări ce reorganizează compartimentele, efectul văzându-se imediat. În minutul 51 nou-intratul Achim dă drumul repede la balon și pe plusul de viteză combinat cu libertatea mai mare de acțiune a lui Pintilii, De Amorim îl vede demarcat în careul gorjenilor pe căpitanul Stelei, iar acesta a înscris cu un șut de zile mari la vinclul colțului lung. După numai două minute Brânzan îl lovește pe Momcilovic în apropierea liniei de tușă în interiorul careului lui Stanca, iar arbitrul Cristi Balaj a dictat penalty. Enache a transformat și a adus liniștea în jocul echipei sale, care s-a concentrat mai bine pe pressing în jumătatea adversă și le-a blocat pandurilor orice intenție ofensivă. Achim face un joc eficient la mijlocul terenului și stă la baza altor câteva ocazii, printre care cea din minutul 68 în care Man trage în transversală și cea din minutul 81 când l-a deschis foarte bine pe De Amorim a cărui minge întoarsă în centrul careului a fost reluată din prima cu un șut violent ce a trecut puțin peste transversală de către Jakolis, un alt jucător intrat bine în meci.

La finalul jocului, tabela Arenei Naționale indica Steaua - Pandurii Târgu Jiu 3-1 (1-1), scor ce o readuce pe Steaua în fotoliul de lider.

Steaua (antrenor Laurențiu Reghecampf): Stăncioiu - O. Popescu, Tamaş (min. 46 Achim), Toşca, Momcilovic - Pintilii (min. 73 Jakolis), Moke - Enache, Boldrin (min. 46 Bourceanu), De Amorim - Man

Pandurii Târgu Jiu (antrenor Petre Grigoraș): Stanca - Brâzan (min. 73 Trifu), Mrzljak, Piţian (min. 69 Pîrcălabu), Unguruşan - Sânmărtean, Răuţă - Antal (min. 23 Hlistei), Voiculeţ, Herea - Ţucudean