Liga 1: Egal cât o victorie pentru ASABogdan Danescu / SportPictures.eu
08 Nov 2015

Liga 1: Egal cât o victorie pentru ASA

Pe ”Extensiv” s-au întâlnit două echipe aflate în luptă directă pentru unul dintre ultimele locuri de play-off. După 0-0 în meciul tur de la Târgu Mureș, ASA avea nevoie de cel puțin un egal cu goluri pe terenul celor de la CS U Craiova pentru a-și conserva avantajul de 3 puncte existent în clasament și pe cel al rezultatelor directe în cazul egalității la sfârșitul celor 26 de etape.

Meciul a început într-un ritm alert, cu ocazii la ambele porți semnate de Romario și Curelea, însă balanța se înclină în minutul 13 în favoarea oaspeților cu un gol înscris de Jazvic. Mijlocașul croat a finalizat cu un șut la vinclu în colțul lung, în plasa laterală, o fază în care a urmărit o respingere a lui Bălgrădean la șutul din unghi al lui Romario. Situația se putea agrava pentru olteni în minutul 32 când Voiculeț a lovit bara din stânga lui Bălgrădean cu o minge lovită din prima de la marginea careului mare, dar meciul capătă o turnură favorabilă pentru ei trei minute mai târziu. La o lovitură liberă executată de Zlatinki, Ramiro Costa încearcă să respingă cu capul și trimite balonul în bara porții lui Stăncioiu, după care acesta intră în plasă.

După pauză Dumitraș și Curelea sunt aproape de a-i aduce pe olteni în avantaj, iar Brandan dă replica cu un șut periculos din lovitură liberă reținut de Bălgrădean. Asediul gazdelor a continuat cu mari ratări ale lui Nuno Rocha, Bawab, Vătăjelu și o nouă bară lovită de Zlatinski, dar scorul final a fost CS U Craiova - ASA Târgu Mureş 1-1 (1-1).

Cu acest punct, mureșenii își asigură superioritatea în rezultatele directe cu CS U Craiova și își mențin locul 6 în clasament.

CS U Craiova (antrenor Emil Săndoi):  Bălgrădean – Dumitraş, Popov, Kay, Vătăjelu – Nuno Rocha, Zlatinki, Mateiu, Bancu – Bawab, Curelea (min. 69 Băluţă)

ASA Târgu Mureş (antrenor Cristiano Bergodi): Stăncioiu – Velayos, Bejan, Balaur, Golanski – N'Doye, Brandan – Kortzorg Romario (min. 74 Pedro Louis), Voiculeţ (min. 62 Hanca), Jazvic (min. 83 Dedov) – Ramiro Costa