Liga 1: Dubla lui Hora înclină balanțaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
24 Feb 2019

Liga 1: Dubla lui Hora înclină balanța

Spectacol total pe Arena Națională în partida dintre FCSB și CS Universitatea Craiova. Goluri multe, răsturnări de scor, risipă de energie, dar și nervi și eliminări, pe scurt o întâlnire ce se înscrie în linia celor dintre cele două formații emblematice ale fotbalului românesc.

Roș-albaștrii au dominat prima repriză în care Florinel Coman putea deschide scorul în minutul 10 cu un șut din mijlocul careului direct în brațele lui Pigliacelli, Hora fiind la rândul său aproape de gol în minutul 15 când a reluat cu umărul centrarea lui Benzar. În cele din urmă centrările lui Benzar ajung să se concretizeze pe tabelă, în minutul 27 fundașul dreapta al gazdelor executând perfect o lovitură liberă pentru lovitura de cap a lui Hora din 7 metri imparabilă pentru portarul oltenilor. Zece minute mai târziu Pintilii îl faultează în propriul careu pe Nuno Rocha și arbitrul Marius Avram a indicat punctul cu var. Spre surpriza audienței, cel care și-a asumat transformarea loviturii de pedeapsă a fost portarul Pigliacelli și a făcut-o perfect, restabilind egalitatea.

Imediat după pauză, când nici nu apucaseră roș-albaștrii să se așeze bine în teren, Bărbuț și-a dus formația în avantaj urmărind respingerea lui Bălgrădean la șutul din careu al lui Bancu. Reacția elevilor lui Mihai Teja a fost imediată, Pintilii și Filip colaborând pentru golul de 2-2: primul a săltat balonul peste întreaga linie defensivă a oltenilor și Filip, lăsat să circule liber în careul oaspeților, a reluat din cădere în dreapta lui Pigliacelli. Oltenii nu cedează, Koljic se înalță în careu și reia cu capul centrarea lui Briceag, dar prea moale pentru a-l învinge pe Bălgrădean, apoi Junior Morais șutează fără intensitate și portarul oaspeților a reținut din fața lui Florin Tănase. Decarul FCSB-ului este omul care readuce speranțele în inimile suporterilor roș-albaștri în minutul 81 atunci când a căzut în careu după o împingere a lui Kelic, eliminat pentru fault din postură de ultim apărător, iar penalty-ul dictat de Marius Avram a fost convertit pe tabelă de omul care a adus victoria în această seară, Ioan Hora. Era minutul 84 și spiritele se încing la o fază în margine, în urma meleului rezultat Avram eliminându-i pe doi dintre protagoniști, Man și Briceag.

Oltenii nu au mai putut face nimic nici în minutele de prelungire și partida s-a încheiat FCSB – CS U Craiova 3-2 (1-1), rezultat ce le diferențiază la trei puncte pe cele două protagoniste și roș-albaștrii se apropie de liderul CFR la trei lungimi.

FCSB (antrenor Mihai Teja): Bălgrădean - Benzar, Balaşa, Planic (min. 65 Nedelcu), Jr. Morais - Pintilii (min. 80 Teixeira), Filip - Man, Fl. Tanase, Fl. Coman (min. 46 Fl. Matei) - Hora

CS U Craiova (antrenor Devis Mangia): Pigliacelli - Martic, T. Ferreira, Kelic, Briceag - Fedele (min. 78 Bic), Cicâldău - Bărbuţ (min. 89 Fortes), N. Rocha, N. Bancu - Koljic