Liga 1: Dezamăgire pe ExtensivBogdan Danescu / SportPictures.eu
27 Feb 2016

Liga 1: Dezamăgire pe Extensiv

Și învinși, și accidentați, craiovenii au părăsit dezamăgiți stadionul Extensiv din Bănie după o partidă pe care doresc să o uite cât mai repede. CFR Cluj a fost echipa pragmatică astăzi, cu un gol din două ocazii și trei puncte luate pe un teren unde oltenii au uitat să mai câștige, ultima victorie fiind înregistrată în 25 octombrie contra celor de la Dinamo.

Cu o ocazie în prima repriză, la șutul la colțul lung trimis de Jakolis ce a trecut puțin pe lângă bara din stânga lui Straton, și golul înscris în minutul 80 de Bud, intrat cu câteva minute înainte în teren, clujenii obțin o victorie nesperată. Elevii lui Daniel Mogoșanu au ratat prin Măzărache în debutul partidei și în minutul 52, după ce a driblat doi fundași adverși în careul lui Marc, dar în ambele ocazii șutul nu a prins cadrul porții. Tehnicianul gazdelor a fost nevoit să facă trei schimbări din cauza accidentărilor, Iliev, Mateiu și Acka părăsind terenul în prima repriză.

Scorul final CS U Craiova – CFR Cluj 0-1 (0-0) face ca CFR să termine sezonul regulat pe locul 8. Cu cele 6 puncte scăzute ca penalizare, clujenii ar fi fost în cărți pentru ultimul loc de play-off, însă așa termină la egalitate cu CS U Craiova, oltenii fiind pe 9.

CS U Craiova (antrenor Daniel Mogoşanu): Straton - Dumitraş, Iliev (min. 20 Izvoranu), Acka (min. 46 Kay), Vătăjelu - Ivan, Madson, Mateiu (min. 33 Băluţă), Bancu - Nuno Rocha, Măzărache

CFR Cluj (antrenor Toni Conceicao): Marc - Faria Coelho, Larie, L.Goian, Camora - Nascimento (min. 60 Ruiz), Petrucci (min. 74 Bud), Gomelt - Jakolis (min. 60 Vitor Bruno), Nouvier, Cristian Lopez