Liga 1: ”Chirurgul” resuscitează ConcordiaAndi Popescu / SportPictures.eu
19 Feb 2017

Liga 1: ”Chirurgul” resuscitează Concordia

Două echipe cu garnituri tehnice noi au avut prestații diferite în cele trei etape disputate de la reluarea campionatului. Pandurii Târgu Jiu și Concordia Chiajna nu au reușit să adune mulțimea de oameni ce a populat ieri aceeași arenă de la Turnu Severin, dovedind că spectacolul de la vârful clasamentului atrage mai mult decât lupta pentru evitarea retrogradării.

Puținii spectatori au asistat la o nouă înfrângere pe teren propriu a echipei gorjene, chiar dacă elevii lui Flavius Stoican au început bine, cu un șut periculos al lui Stana scos cu o paradă de Bălgrădean. Concordia a cerut penalty la umărul aplicat de Bușu lui Serediuc, jucătorul ilfovenilor având prim planul la pătrunderea în careu pe pasa bună trimisă de Răducanu, însă ”centralul” Iulian Călin a lăsat jocul să continue. Golul a picat în minutul 41, autor Raul Costin cu un șut în poarta părăsită de Stanca. Portarul gazdelor ieșise la limita careului mare pentru a-l bloca pe Răducanu, lansat perfect de Grădinaru, și a reușit să respingă balonul, acesta a ajuns însă la mijlocașul Concordiei, care l-a trimis cu boltă în plasă. Răducanu putea dubla avantajul oaspeților în minutul de prelungiri pe un contraatac tăios, dar Samson l-a blocat în ultima secundă, astfel încât Pandurii au intrat la cabine conduși cu numai un gol pe tabelă.

Stanca a avut o intervenție de mare portar în minutul 53 când s-a lăsat pe partea dreaptă și a anulat la marginea careului mare driblingul lui Herea, aflat în poziție de unu la unu cu goalkeeper-ul gazdelor. Singura ocazie din repriza secundă a gorjenilor s-a consemnat în minutul 77, când Jeffrey Ket a șutat cu latul de la 20 de metri, dar Bălgrădean a reținut fără probleme.

Astfel, se încheie Pandurii – Concordia 0-1 (0-1) și ilfovenii adună 7 puncte din cele trei etape ale sezonului jucate sub bagheta lui Alexa, în timp ce Pandurii rămân cu un singur punct din același număr de jocuri.

Pandurii (antrenor Flavius Stoican): Stanca - Samson, Ene, Ilie, Buşu - Zaina (min. 55 Trifu), Ket (min. 78 Hamed) - Surugiu (min. 67 Pîrcălabu), Stana, Firţulescu - Negruţ

Concordia (antrenor Dan Alexa): Bălgrădean - Feussi, Dobrosavlevici, Melinte (min. 67 Bejan), Fota - Răsdan (min. 54 Albu), R. Costin - Serediuc, Herea, Răducan - Grădinaru (min. 75 V. Munteanu)