LNHM: Mai ușor decât o arată scorulSorin Pană / SportPictures.eu
06 Feb 2017

LNHM: Mai ușor decât o arată scorul

Ultima partidă a rundei a 17-a a Ligii Naționale de handbal masculin a reunit în Sala Sporturilor din Constanța pe HC Dobrogea Sud și CSU Suceava. Calculele hârtiei o indicau ca favorită detașată pe echipa gazdă și au fost puse în practică, cu toate că ritmul întâlnirii nu a fost unul rapid.

Elevii lui Djordje Cirkovic au avut un start în forță și s-au detașat la 4:1 după 7 minute de joc, însă sucevenii nu s-au lăsat copleșiți și au pornit cursa de egalare. Cu mai multă concentrare în defensivă și beneficiind de o relaxare a gazdelor, oaspeții au egalat la 6 după 10 minute, însă Vujadinovic și colegii săi au apăsat pe accelerație și au terminat prima repriză cu 7 goluri avantaj. Un rol important l-a jucat și portarul Sijan, care a apărat 5 aruncări de la 7 metri ale sucevenilor și a subminat încrederea acestora.

După pauză gazdele păstrează avantaju consistent până la jumătatea reprizei secunde 21:13, moment în care reduc drastic turația și le permit moldovenilor să recupereze din diferență, dar fără a pune vreun moment sub semnul întrebării numele învingătoarei. Victoria îi menține pe constănțeni la o diferență minimă în spatele liderului Dinamo, în timp ce sucevenii rămân pe locul 9 cu 21 de puncte.