LNHM: Dinamo a suferit prima înfrângereRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
13 Oct 2017

LNHM: Dinamo a suferit prima înfrângere

Handbaliștii de la Dinamo au suferit prima înfrângere în sezonul actual al Ligii Naționale. După șase victorii consecutive, jucătorii antrenați de Eliodor Voica și Sebastian Bota s-au înclinat pe terenul învinsei din ultimele două finale de campionat, CSM București care s-a impus cu scorul de 33-20 (16-13).

Dinamo a început meciul disputat la Sala Rapid cu două noi absențe, Milan Sajin și Daniel Bera, ambii accidentați în ziua anterioară partidei. Cu Savenco în tribună și cu frații Esteki nerefăcuți după accidentări la degetele de la mâna de aruncare, Dinamo a fost din start o echipă decimată.

Campioana a înscris prima, prin Descat, dar CSM a revenit și a trecut la conducere. Scorul a ajuns 8-4 pentru vicecampioni (min. 13), moment în care banca tehnică dinamovistă a cerut time-out. Eliodor Voica a schimbat apărarea din ”6-0” în una mixtă, iar jocul s-a schimbat. Tioumentsev, cel mai bun jucător al gazdelor, a fost anihilat, iar Dinamo a egalat (12-12 min. 27) și chiar a trecut la conducere, 12-13, prin trei goluri consecutive marcate de Sajad Esteki.

La pauză, CSMB a intrat totuși cu avantaj de trei goluri, 16-13, diferența fiind făcută de câteva pripeli în atac ale alb-roșiilor, dar și de minutele de inferioritate suportate de dinamoviști. În minutul 15, Mousavi avea deja două eliminări de două minute. Apărătorul central a ieșit definitiv în minutul 44, cu cartonaș roșu.

În repriza a doua, problemele de efectiv au făcut ca Dinamo să sufere în atac, iar CSMB a înscris multe goluri pe contraatac, desprinzându-se decisiv.

sursa: csdinamo.eu