LNHF: Înfrângeri pentru ”europene”Bogdan Danescu / SportPictures.eu
30 Ian 2019

LNHF: Înfrângeri pentru ”europene”

Ambele reprezentante ale României în Cupa EHF continuă seria de rezultate negative cu înfrângeri în competiția internă.

În ultima partidă a etapei a 14-a, prima a returului Ligii Naționale de handbal feminin, HC Dunărea Brăila a trecut pe teren propriu de SCM Craiova cu scorul de 28:22 (13:14). Conduse pe tot parcursul primei reprize și la pauză, brăilencele au schimbat registrul după pauză și prin golurile lui Manea, Vătu și Preda s-au distanțat la 20:17 și apoi au profitat de căderea elevelor lui Bogdan Burcea pentru a se distanța pe final de meci.

Tot astăzi a demarat runda cu numărul 15, cealaltă echipă românească participantă în Cupa EHF, Măgura Cisnădie, evoluând în deplasare pe terenul Gloriei Bistrița. Grevate de aceleași probleme de lot, cisnădiencele au fost nevoite să se recunoască învinse și să piardă un tempo în lupta pentru ultima treaptă a podiumului.