LNHF: Buzoiencele, aproape de o surprizăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Ian 2019

LNHF: Buzoiencele, aproape de o surpriză

Victorie pe secundele de final pentru CSM București în partida disputată în sala Rapid contra Gloriei Buzău. Fără două piese grele în angrenajul echipei, Cristina Neagu și Amanda Kurtovici, ambele indisponibile pe o perioadă foarte lungă, ”tigroaicele” au avut nevoie de șansă pentru a se impune prin golul lui Omoregie în condițiile în care cu 18 secunde înainte de final antrenorul Dragan Djukic a scos portarul pentru a folosi șapte handbaliste în atac.

Echipa oaspete a fost cea care a dictat mult timp ritmul jocului conducând cu 10:7 în minutul 20 și 26:23 în minutul 57, dar experiența le-a ajutat pe ”tigroaice” să răsufle ușurate la finalul meciului și să păstreze ecartul de trei puncte în urma liderului SCM Rm. Vâlcea.

Vâlcencele nu au avut emoții cu studentele clujene, în timp ce Gloria Bistrița și CSM Slatina nu au făcut concesii în deplasările de pe terenurile ultimelor două clasate, Danubius Galați, respectiv Dunărea Brăila.

Liga Națională de handbal feminin nu are pauză, sâmbătă urmând să se intre deja în etapa a 12-a.