LNBM: Victorii pe linie pentru clujeniiFlaviu Buboi / SportPictures.eu
23 Dec 2020

LNBM: Victorii pe linie pentru clujenii

Începută cel mai târziu dintre competițiile sporturilor pe echipe, Ligia Națională de baschet masculin a disputat ieri și astăzi la Târgu Jiu, Constanța și Sibiu meciurile turneului al 2-lea și va continua fără pauză în ritm săptămânal.

La fel ca în primul turneu, U-BT Cluj-Napoca a câștigat ambele partide pe care le-a disputat la Târgu Jiu cu adversare mai slab cotate, nu același lucru putându-se spune despre CSA Steaua. Militarii au cedat surprinzător ieri, la scor, în fața gazdelor de la CSM Târgu Jiu și s-au chinuit pe final astăzi cu CSM Galați, adunând după cele două turnee două victorii și două înfrângeri. CSO Voluntari a dominat grupa de la Constanța după ce a pierdut ambele meciuri din turneul inaugural, iar la Sibiu am asistat la cea mai interesantă grupă. Cele patru formații participante și-au împărțit în mod echitabil victoriile, trei dintre acestea fiind adjudecate la diferență de o posesie. Diferența cea mai mare s-a consemnat în surpriza de ieri, Dinamo depășind BC CSU Sibiu cu 87:76 în primul meci din campionat. Alb-roșiii au făcut diferența în ultimul sfert pe care l-au câștigat cu un parțial de 31:18.

Următorul turneu este programat marți, 29 și miercuri, 30 decembrie și va fi găzduit de arenele din Focșani, Craiova și Sibiu.