LNBM: Suspansul se mențineSportPictures.eu
11 Mai 2016

LNBM: Suspansul se menține

În Sala Sporturilor din Târgu Mureș Steaua a obținut prelungirea disputei semifinale cu gazdele de la BC Mureș cu cel puțin încă un meci. Elevii lui Claudiu Fometescu au trecut la cârma jocului la jumătatea sfertului 3 și s-au distanțat treptat după o aruncare de 3 puncte a lui Levi Szijarto ce a rupt ritmul și echilibrul de până la acel moment, ”tigrii” nereușind până la final să se apropie la mai puțin de patru puncte. Porter Troupe, cu 16 puncte și 6 assist-uri, a fost cel care a dictat ritmul pentru roș-albaștrii, ajutat fiind de recuperările lui Chris Cooper, 10 la număr. Gazdele s-au bazat în această seară pe Gajovic, jolly-joker în teren cu 17 puncte, 7 recuperări și 4 pase decisive, și Goran Martinic, 14 puncte și 4 assist-uri. Cu acest rezultat, tensiunea se mută pe meciul de vineri programat pentru ora 17:00.

În cealaltă partidă a zilei, în polivalenta clujeană U-Banca Transilvania a făcut legea pe teren propriu cu CSM CSU Oradea. Chiar dacă Zeno a făcut pe teren aproape ce a vrut, înscriind nu mai puțin de 30 de puncte, elevii lui Cristian Achim nu au putut face față aplombului cu care au jucat gazdele, purtate către victorie de un public minunat. Baciu (19 puncte), Dykes (17 puncte), Kalnichenko (11 recuperări) și Adamovic (11 pase decisive) au avut o contribuție importantă la menținerea echipei clujene în semifinala Ligii Naționale de Baschet masculin. Meciul cu numărul 4 al seriei se va desfășura în aceeași sală vineri de la ora 20:15, ambele partide fiind transmise în direct de canalul Digi Sport.

Iată rezultatele meciurilor din semifinale, dispute ce se desfășoară după sistemul ”cel mai bun din 5 partide”:

Steaua CSM Eximbank - BC Mureș Tg Mureș  1-2

Miercuri, 4 mai, București - 71:90 (33:47)

Vineri, 6 mai, București - 66:78 (33:28)

Miercuri, 11 mai, Târgu Mureș - 75:82 (38:38)