LNBM: Steaua își păstrează invincibilitateaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Oct 2016

LNBM: Steaua își păstrează invincibilitatea

Capul de afiș al etapei a 5-a a Ligii Naționale de baschet masculin a fost întâlnirea din sala Regimentului de Gardă ”Mihai Viteazul” în care Steaua CSM Eximbank a primit vizita campioanei en-titre, CSM CSU Oradea.

Fără Zeno și Barnette, orădenii au pus destule probleme garniturii roș-albastre și au dominat sferturile 2 și 3 în care au reușit să revină de la -9 (26:17) la +4 (58:62). Un buzzer beater al lui Levi Szijarto a stabilit scorul la ultima pauză 66:64 și a contat la moralul gazdelor, care au avut chiar și +7 (75:68) la jumătatea ultimului sfert, însă orădenii au întors tabela în favoarea lor 75:78 în mai puțin de 100 de secunde. Roș-albaștrii au răspuns imediat și au terminat relaxați cu patru puncte avantaj. Dudzinski (20 de puncte, 8 recuperări) și Runkauskas (18 puncte) au dat tonul ofensivei steliste, în timp ce pentru campioană Runkauskas (19 puncte, 8 recuperări), Mirkovic și Mandache (câte 15 puncte) au fost principalii realizatori.

Meci dramatic la Sibiu, unde gazdele de la CSU aveau 2 puncte avantaj cu 200 de secunde înainte de final, dar clujenii de la U-Banca Transilvania au revenit și s-au impus la trei puncte. Din nou, cel mai bun jucător al clujenilor a fost Kyndall Dykes (23 de puncte, 4 assist-uri), în timp ce sibianul Davis (24 de puncte, 7 assist-uri) cel mai bun marcator al meciului.

În celelalte două partide, Dinamo a continuat seria insucceselor și a pierdut la Baia Mare, în timp ce SCM Timișoara a făcut instrucție pe malurile Begăi cu BCMU Pitești.

Iată programul și rezultatele complete ale rundei a 5-a:

Vineri, 21 octombrie

SCMU Craiova - CS Phoenix Galați  80:69 (39:32)

Sâmbătă, 22 octombrie

BC Olimpic Baia Mare - CS Dinamo București  78:75 (36:45)

BC CSU Sibiu - U-Banca Transilvania Cluj  84:87 (46:41)

BC SCM Timișoara - BCMU Pitești  76:57 (40:32)

Steaua CSM Eximbank - CSM CSU Oradea  90:86 (43:39)

BC Mureș Tg. Mureș stă datorită retragerii echipei CS Municipal Ploiești din campionat.