LNBM: Piteștenii preiau fotoliul de lideriRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
14 Mar 2022

LNBM: Piteștenii preiau fotoliul de lideri

Etapa a 23-a a Ligii Naționale de baschet masculin s-a încheiat astăzi cu partida de la Ploiești în care gazdele de la CSM s-au impus în fața celor de la CSA Steaua, diferența fiind făcută în ultimul sfert al jocului.

Intrați la egalitate cu gazdele în ultimele 10 minute, militarii au ratat 9 aruncări la coș dintre care 7 din afara semicercului de 6,75 metri față de doar 4 aruncări reușite, una dintre ele de 3 puncte. Aceste greșeli le-au permis ploieștenilor să-i egaleze la numărul de victorii pe cei de la CSA Steaua și să extindă la 4 numărul echipelor cu 10 victorii.

După ce runda a fost deschisă de derby-ul dintre CSU Sibiu și U-Banca Transilvania Cluj, sâmbătă BCMU FC Argeș Pitești a învins în Trivale pe CSM CSU Oradea într-o altă partidă cu impact asupra zonei superioare a clasamentului. Elevii lui Tudor Costescu au preluat inițiativa de la jumătatea sfertului secund și cu Mladen Jeremic în zi fastă, autor a 22 de puncte, au obținut victoria care îi urcă pe prima poziție a clasamentului.

Iată programul rundei a 23-a:

Vineri, 11 martie

CSM 2007 Focșani - SCMU Craiova  71:82 (12:22, 27:11, 16:28, 16:21)

BC CSU Sibiu - U-Banca Transilvania Cluj  85:82 (22:29, 24:21, 23:14, 16:18)

Sâmbătă, 12 martie

BCMU FC Argeș Pitești - CSM CSU Oradea  82:63 (20:21, 20:12, 18:19, 24:11)

ABC Athletic Neptun Constanța - CS SCM OHMA Timișoara  65:71 (12:20, 17:16, 17:13, 16:13, 3:9)

CSM VSKC Miercurea Ciuc - CSO Voluntari  71:86 (13:19, 24:20, 16:23, 18:24)

CS Municipal Galați - CS Municipal Târgu Jiu  72:77 (16:14, 16:25, 20:22, 20:16)

Rapid București - Dinamo București  65:88 (18:24, 13:18, 15:24, 19:22)

Luni, 14 martie

CS Municipal Ploiești - CSA Steaua București  84:79 (16:23, 22:13, 26:28, 20:15)