LNBM: Energia câștigă derbyul ”europenelor”Mircea Rosca / SportPictures.eu
28 Nov 2015

LNBM: Energia câștigă derbyul ”europenelor”

Etapa a 10-a a Ligii Naționale de baschet masculin a programat la Târgu Jiu întâlnirea a două reprezentante ale României în cupele europene. Gazdele de la Energia s-au impus în fața Stelei la capătul unui meci roller-coaster, cu fiecare parte trecând succesiv la conducerea ostilităților. Cea mai elocventă este răsturnarea de situație din cel de-al treilea sfert, când gazdele conduceau cu 8 puncte (52:44), iar steliștii au revenit și au condus cu 11 puncte la începutul ultimului sfert (54:65).

Orădenii au avut un joc complicat cu Gaz Metan, dar au reușit să rezolve ecuația în ultimul sfert.Clujenii s-au aflat într-o situație similară, dar au apăsat pe accelerație mai devreme, imediat după pauza mare a meciului cu SCMU Craiova. În celelalte partide disputate, BC Mureș și BCMU Pitești s-au impus fără probleme pe teren propriu.

Iată programul complet al etapei a 10-a:

BC Mureș Tg Mureș - CS Phoenix Galați  109:79 (53:37)

BCMU Pitești - BC Timișoara  69:57 (32:24)

CSM CSU Oradea - CS Gaz Metan Mediaș  79:72 (34:39)

U-Banca Transilvania Cluj - SCMU Craiova  81:63 (35:34)

CS Energia Tg Jiu - Steaua CSM Eximbank  79:76 (39:42)

Mâine se dispută ultima partidă a rundei, CSU Atlassib Sibiu - CS Dinamo București.